AKP’li Bölünmez Gundikremo’ya göz dikti

img

ŞIRNAK - Şırnak’ı maden işletmeleriyle talan eden AKP’li Süleyman Bölünmez, bu kez Cudi Dağı eteklerinde bulunan Gundikremo’da köylülerin arsalarına göz dikti. 

AKP, Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarla sürdürdüğü savaş konseptiyle, bölgede doğayı da talan ediyor. AKP’nin, savaş politikalarının merkezi haline getirdiği Botan’da, “operasyon” adı altında Cudi ve Gabar dağlarının çevresi ile Besta bölgesinde ağaç kıyımıyla talan sürdürülüyor. Cudi Dağı’nın çevresinde kurulan kömür ocakları ve maden arama çalışmaları ekolojik talana yol açıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2021 yılında Şırnak kent merkezi, Cizre, Uludere, İdil, Beytüşşebap ve Silopi ilçelerinde 20 bölgede Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna gerek duymadan maden arama izni verdi. Daha öncede birçok kez gündeme gelen ve bölgede maden ocaklarının neredeyse tamamını işleten AKP İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez'in babası Mardin eski Milletvekili Süleyman Bölünmez, bölgede talan edilmeyen alan bırakmadı. 
 
90’LARDA YIKIM, ŞİMDİ TALAN 
 
Devletin köy boşaltma ve koruculuk politikalarını devreye koyduğu 1989 yılında yakılıp yıkılan Gundikremo köyü, bu kez kömür ocakları ve maden arama çalışmalarıyla talan tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldı. Gundikremo’da kömür ocaklarının kurulması için 31 Aralık 2018 tarihinde Nehyet Karal, Abbas Atak, Salih Gülçe, Tahir Acet, Halil İzer ve Abdullah Varğı protokol imzalandı, şahit olarak ise Süleyman Bölünmez, köy muhtarı Fettah Gülçe ve Osman Eren gösterildi. 
 
6 KÖMÜR OCAĞI KURULDU
 
İmzalanan protokolün ardından 2019 yılında kömür ocakların kurulumu ve çalışmaları başladı. Başlayan çalışmalara ara verildi ancak bir yıl sonra tekrar başlatıldı. Bu çalışmalar, köyünde içinde de ocağın kurulmasıyla devam etti. Kurulan ocak ve yapılan kazılar nedeniyle mezarlıkta çökme tehlikesi oluştu. Köy ve mezarlık zarar görmesine rağmen köy için 1, çevresinde ise 5 “Kömür Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi” kuruldu. 
 
KÖYLÜLERİN TAPULARINA GÖZ DİKTİ
 
Harekete geçen AKP’li Süleyman Bölünmez’in, köylülere “Arsalarınızı 20 yıllığına bana verin” teklifinde bulunduğu öğrenildi. Gundikremo’da çıkan kömürler için köylülerden 20 yıllığına tapularını isteyen ve olumsuz cevap alan Bölünmez, Cumhurbaşkanlığı kararıyla köyün tamamını kamulaştırdı. Söz konusu bölge, 24 Şubat 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle “acele kamulaştırma” kapsamına alındı. Kamulaştırma kararının ardından AKP’li Süleyman Bölünmez, bu kez “Teklifimi kabul edip tapıları bana verirseniz, kamulaştırmayı iptal ederim” tehdidinde bulunduğu belirtildi. 
 
Bölünmez’in tekliflerini reddeden köy sakinleri, kömür ocağı çalışmaları ve maden arama faaliyetlerinin durdurulması için dava açtıklarını belirtti.