HDP barış zinciri oluşturacak

img
 
ANKARA- HDP, “Demokratik Mücadele Programı”nın üçüncü aşamasını “Hep birlikte irademize sahip çıkıyoruz” şiarıyla İstanbul ve Mardin’de başlatacak. Kampanya, 1 Eylül’de yapılacak “Barış zincirleri eylemleri” ile son bulacak.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Demokratik Mücadele Programı”nın üçüncü aşamasının startını yarın İstanbul ve Mardin’de verecek. Programın birinci aşamasında “Demokrasi yürüyüşü”, ikinci aşamasında ise “Demokrasi buluşmaları”nı gerçekleştiren HDP, üç aşamadan oluşan demokratik mücadele programını tamamlayacak. 
 
Kampanyanın üçüncü aşamasının sloganı, “Hep birlikte savaşa karşı barış, tecride karşı özgürlük” olarak belirlendi. Üçüncü aşama,  HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan’ın İstanbul’da, Mithat Sancar’ın ise Mardin’de “Hep birlikte irademize sahip çıkıyoruz” sloganıyla yapacakları basın açıklaması ile başlayacak. Basın açıklamalarında kayyım “darbesinin” Kürt kimliğine ve kadınlara yönelik saldırılarına ilişkin raporlar da paylaşılacak.
 
HALK BULUŞMALARI
 
Kampanya kapsamında 20-28 Ağustos tarihleri arasında, eş genel başkanların katılımıyla Antep, Ağrı, Muş, Bursa, Muğla, Manisa gibi illerde halk buluşmaları ve esnaf ziyareti gerçekleştirilecek.
 
HDP heyetleri ayrıca, 15-27 Ağustos tarihleri arasında bölge ve batı illerinde “Hep birlikte savaşa karşı barış, tecride karış özgürlük” şiarıyla sivil toplum örgütleriyle çeşitli kurumlara ziyaretler gerçekleştirecek.
 
BARIŞ ZİNCİRİ EYLEMLERİ İLE FİNAL
 
Üç aylık mücadele programının sonuç deklarasyonu ise 31 Ağustos’ta kamuoyuyla paylaşılacak. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ise kampanyanın finali olacak. 1 Eylül’de İstanbul, Diyarbakır, Adana, Antalya, Urfa, Van, Ankara, İzmir gibi illerde “Barış zinciri eylemleri” yapılacak.