CHP tezkereye 'evet' diyecek

img

ANKARA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin Meclis’e sunduğu sınır ötesi operasyon tezkeresine destek vereceklerini açıkladı. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Suriye’deki teröristlere Türkiye üzerinden silah gönderenler kimlerdi? Bu gayrimeşru yolu sana önerenler kimlerdi? Hala senin yanındalar mı? Bu silahları sana kim gönderdi?” sorularını yöneltti.

 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Grup Toplantısı’nda konuştu.
 
Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmasında bugün Meclis'te görüşülecek olan ve hükümete sınır ötesine asker gönderme yetkisi veren tezkereye ‘Evet’ diyeceklerini açıkladı. CHP lideri “Tezkere bugün Meclis'te görüşülecek. Oradaki askerlerin burnu kanamasın diye tezkereye içimiz yana yana evet diyeceğiz" açıklamasında bulundu.
 
Tezkereye evet diyerek destek verdiği iktidara “Devlette liyakat kalmadı, her şeye bir kişi karar veriyor” diyerek eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Esnafın, çiftçinin derdini dinleyen yok. Saray’da herkesin işi tamam, birden fazla maaş alıyorlar. AKP’li kardeşlerime sesleniyorum; Önümüzdeki hafta size Saray’ın Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl arpalık haline getirdiğinin raporunu açıklayacağım. Kimlerin bir eli yağda bir eli balda açıklayacağım size. Bir hafta sonra göreceksiniz. Bu ülkenin her kuruşunun doğru harcanmasını istiyoruz. Vatandaş, esnaf geçinemiyor. İşsizlikten biliyoruz. Sanayici şikâyet ediyor. Demek ki bir sorun var. Herkesin sorunu var, Saray’da oturanlar hariç. Onlar lale devrini yaşıyor. Kimsenin derdini bilmezler. Hortumla para alıp dünyanın faizini öderler” diye konuştu.
 
‘BU NASIL MEMLEKET’
 
ABD Başkanı Donald Trump’ın dün Twitter’den Türkiye’yi ekonomisini mahvedeceğine yönelik açıklamasına da değinen Kılıçdaroğlu, “Trump bir bağırıyor dolar fırlıyor, susuyor dolar iniyor… Bu nasıl memleket? Bunun sorumlusu kim? Bu tarihi bir soru. Bunun sorumlusu tek adam! Eğer tek başına yönetiyorsan bütün sorunların kaynağı sensin kardeşim. ‘Perişan edeceğim’ seni diyor Trump, ilk tepki hükümetten değil, CHP’den geldi. Türkiye Cumhuriyeti devletini hiçbir güç tehdit edemez. Şu ana kadar AK Parti’den tık yok. Neden itiraz etmiyorlar? Eğer tehdit ediliyorsan tepki göstereceksin, tepki gösteremiyorsan çekileceksin. Yönetemiyorsan çekileceksin” ifadelerini kullandı.
 
‘MİLLET SEÇİMLERDE CEVABINI VERECEK’
 
Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon rakamlarını da eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Enflasyon yüzde 9’muş… Zam üstüne zam geldi ama enflasyonumuz yüzde 9. Beyaz peynirin kilosuna 1 yılda yüzde 61 zam geldi. Domates yüzde 40 zamlandı. Ama enflasyonumuz Saray’a göre yüzde 9. Daha dün köprülere zam geldi. ‘Ben bunu söylüyorum yerseniz’ diyor. Ama millet bunu yemeyecek, önümüzdeki seçimlerde gereken dersi verecek” dedi.
 
‘82 MİLYONUN NEFESİ AÇLIKTAN KOKUYOR’
 
Ekonomideki kriz üzerinden hükümete yüklenen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Fabrikalar kapanıyor, neden? Dışarıdan nohut getiriyoruz, neden? Hepimizin sorması lazım. Erdoğan, ‘Bu kardeşinize yetkiyi verin, faizle nasıl uğraşılır göreceksiniz’ diyordu… Türkiye uçacak diyordu… Doğru Türkiye uçtu ama yokuş aşağı uçtu. Yetkiyi aldın, Saray şaha kalktı, orada bir sorun yok. 82 milyonun nefesi kokuyor açlıktan.
 
82 milyonun nefesi kokuyor. Açlıktan perişanlıktan. Mutfaklarda yangın var. Çiftçilere ‘Traktörün deposunun yarısı sizden yarısı bizden’ dediler. Yarısını aldınız mı onlardan? Söz vermişlerdi. Ne oldu bu yarılar? Çiftçi perişan, elde traktörde kalmayacak bu gidişle. (Erdoğan) ‘Çiftçinin durumu çok iyi, Kılıçdaroğlu doğru söylemiyor’ diyor. Çiftçiye sor durumun iyi mi kötü mü? Gidemez giderse 10 bin kişilik korumayla gidecek. Vatandaş nasıl yaklaşacak da derdini anlatacak?
 
Paralar yandaşa gidiyor. Türkiye Varlık Fonu’nu kurdular. Emekliler için mi, çiftçiler için mi? Hayır. Yandaşlar için kurdular.
15 Temmuz darbe girişiminden sonra bir vakıf kurdunuz. 15 Temmuz şehit yakınları ve gaziler için para topluyoruz dediniz. 100 milyon dolar civarında para toplandı. Bu paraya nereye gitti? Parayı kime verdiniz?”
 
 
 
‘BİRİLERİNİN GAZIYLA GİDERSEN SENİ ORTADOĞU BATAKLIĞINA BÖYLE SOKARLAR’
 
Kılıçdaroğlu, tezkereye destek vermelerine rağmen AKP iktidarının Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyon planını da eleştirdi. Kılıçdaroğlu, hükümete “En başından söyledik, Ortadoğu bataklığına girmeyin dedik. Ortadoğu ile kavga etmenin mantığı yok dedik. Emperyal güçlerin neden oyuncağı oluyoruz? Neden ABD ile Rusya arasında sürekli gidip geliyoruz. İkisinden de ayrı ayrı talimat alan bir Saray devletine dönüştük. En ağır hakaretlere maruz kalıyoruz. Koşa koşa hâlâ Amerika’ya gidiyorlar bir fotoğraf için. ’24 saat içinde Emevi Camii’nde namaz kılacağım’ diyordu. Buyur kıl bakalım… Akılla, mantıkla değil, birilerinin gazıyla gidersen seni Ortadoğu bataklığına böyle sokarlar. Bataklık dediğimde kızıyorlardı şimdi kendileri de diyorlar.
 
İdlib’de gözlem noktalarımız sorunlu. 9 numaralı gözlem noktasına Rusya izin verdiği ölçüde malzeme gönderebiliyoruz. Saray bunu hazmediyor, ben hazmedemiyorum. Ben gerçek milliyetçiyim. Memleketimi savunurum.
Suriye politikalarından kim kârlı çıktı? Amerika kârlı çıktı. Rusya kârlı çıktı. Biz zararlı çıktık. En büyük zararı da Suriye’deki Türkmen kardeşlerimiz gördü. İktidar silah gönderdi, biz milletvekili gönderdik barış olsun diye. CHP olarak Arap Baharı Konferansı düzenledik. Barışı nasıl sağlayabiliriz diye bir uluslararası konferans düzenledik” sözleriyle yüklendi.
 
Kılıçdaroğlu, son olarak AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cevaplaması istemiyle şu soruları sordu:
 
“* Bir zamanlar dost olduğumuz Suriye ile durup dururken neden kavgalı hale geldik. Sana Suriye’nin iç işlerine karış diyen kimdi?
 
* Suriye’deki teröristlere Türkiye üzerinden silah gönderenler kimlerdi? Bu gayrimeşru yolu sana önerenler kimlerdi? Hala senin yanındalar mı? Bu silahları sana kim gönderdi?
 
* Türkiye üzerinden Suriye’ye geçen teröristlere geçiş telkinini kim yaptı?
 
* Fırat’ın doğusundaki tutuklu IŞİD teröristlerini devralmaya kalkıyorsun. Biz teröristlerin bekçisi miyiz? Bu tablo Türkiye’ye yakışıyor mu?
 
 * Suriyeli sığınmacıların maliyeti bize 40 milyar dolar. Peki Suriye bataklığının Türkiye’ye maliyeti ne kadar?
 
* Amerika ile bir telefon görüşmesi üzerine mutabakat sağladığın anlaşılıyor. Ama Trump tehdit edecek kadar cüretkar. Ne için söz verdin? Haddini aşmayacağın nokta nedir?
 
* Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanlığını hala sürdürüyor musun? Eş başkanlığının Türkiye’ye ne faydası oldu?”