Yeşil Sol Parti'nden küresel iklim grevine katılım çağrısı

img
İSTANBUL - Küresel iklim grevine katılım çağrısı yapan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Sinan Tutal, “20-27 Eylül'de herkesin bulunduğu yerden iklim krizi grevine destek vermelidir” dedi. 
 
Yeşil Sol Parti, 20-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan küresel iklim grevine katılım çağrısı yapmak için Kadıköy İskele Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Eylem Tuncaelli ve Sinan Tutal, doğal yaşam savunucuları ve çok sayıda kişi katıldı. "Küresel iklim krizi 20-27 Eylül 2019, iklimi değil sistemi değiştir" pankartının açıldığı açıklamada, sık sık "Havana, suyuna, doğana sahip çık" ve "İklimi değil sistemi değiştir" sloganları atıldı.
 
'YOK OLMA SÜRECİNE GİRECEK’ 
 
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Sinan Tutal, iklimin değil sistemin değiştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Dünya sistemi sadece 1,5 derece daha ısınırsa geri dönüşü dünyanın havale eşiğinde olması olacak.  Yerküre, sanayi öncesi ortalamalara göre olmayan bir yıkımla yüz yüze kalacağız" dedi. Fosil yakıt tüketimiyle artan sera gazı emisyonlarının gezegenin şimdiye kadar yüzleştiği en zorlu süreçle karşı karşıya bırakmaya başladığını dile getiren Tutal, "İnsanlık dünyanın sanayi öncesi döneme göre yaklaşık ısınmasına neden oldu. Gezegenin geleceği için küresel emisyonları azaltmak ve 2050 yılına kadar sıfırlamak için tarım, enerji, sanayi, bina, ulaşım ve şehirlerde hızlı ve kapsamlı dönüşümler gerekiyor. Kısacası eğer bu gerekli dönüşümler sağlanmazsa gezegenimiz hızla yok olma sürecine girecek" diye belirtti.
 
EYLEME ÇAĞRI 
 
İklim krizinin sadece gençlerin değil bütün insanlığın sorunu olduğunu söyleyen Tutal, "Hep birlikte komşularımızla, iş arkadaşlarımızla, ailemizle bir araya gelerek sokaklara çıkalım. Sesimizi duyuralım ve bunu tarihimizde bir dönüm noktası yapalım. 20-27 Eylül tarihleri arasında herkesi bulunduğu her yerde eyleme destek vermeye çağırıyoruz" dedi. 
 
Açıklama atılan sloganlarla son buldu.