Kalın’dan ‘güvenli bölge’ açıklaması

img

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, oluşturulması planlanan güvenli bölgeyle ilgili ortak harekat merkezi kurulduğunu söyleyerek, ''Bizim amacımız güvenli bölge oluşturmak. Münbiç'tekine benzer bir oyalama, bir dikkat dağıtıma, bir hedef saptırma türü yola başvurulmasına tabii ki müsaade etmeyiz'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

“Güvenli bölge”ye dair konuşan Kalın, Fırat'ın doğusunda yaşanan hadiseler öncelikli gündem maddeler içinde yer alıyor. Güvenli bölge için adımlar atılıyor. Ortak harekat merkezi kurulu. Bizim amacımız Fırat'ın doğusu ile Irak'a olan bölgede tamamen güvenliği sağlamak. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi güvenli bölge oluşturmak. Münbiç'tekine benzer bir oyalama, bir dikkat dağıtıma, bir hedef saptırma türü yola başvurulmasına tabii ki müsaade etmeyiz. Uluslararası toplum İdlib kaynaklı yeni bir göç dalgasının önlenmesini istiyorsa hem siyasi hem insani hem finansal alanlarda üzerine düşen sorumlulukları mutlaka yerine getirmek durumundadır. Aksi halde tek başına Türkiye'nin bu sorumluluğu taşımasını beklemek ne doğrudur ne hakkaniyetlidir ne de adil bir yaklaşım olacaktır. Biz Amerikalıların verdiği bilgilerle sahanın tamamen güvenli hale geldiğini bilemeyiz. Kendi kaynaklarımız üzerinden teyit etmeliyiz. Burada bir gecikme olursa bu bir oyalama taktiğine dönerse, güvenli bölge, terör örgütüne sınırın 10, 20,30 kilometre aşağısında yeni bir güvenli bölge oluşturma haline dönüşürse bu konuda en ufak bir tereddüdümüz olursa tabi ki Türkiye güvenli bölgeyi fiilen oluşturma imkan ve kabiliyetine sahiptir” diye belirtti.

‘F-35 KRİZİNİN AŞILACAĞINA İNANIYORUZ'

“Türkiye’yi F-35’den çıkartmak çok ciddi ekonomik, siyasi maliyetleri vardır” diyen şunları ifade etti: “Biz F-35 programından vazgeçmiş değiliz. Türkiye’yi o programdan çıkarmak o kadar kolay değil. Bunun çok ciddi sonuçları olur. Eninde sonunda bu krizin aşılacağına inanıyoruz. F-35’lerin bir şekilde bir vadede ülkemize geleceği konusunda bir endişemiz yok.''