Kılıçdaroğlu: 23 Haziran sabahı bile listeyle oynayabilirler

img

ANKARA – Grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “YSK’nin bu milletin nezdinde toplu iğne ucu kadar bile itibarı yoktur. 23 Haziran sabahında bile listeyle oynayabilirler. Seçmenin gelip imza attığı listeyi kontrol edin diyeceğiz. Her şeyi denetleyeceğiz” dedi.

 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. İzlanda’da yaşananları eleştiren Kılıçdaroğlu, “İzlanda’da milli takımımızın karşılaştığı bir muamele vardı. Bizim milli takımımıza karşı yaptıkları olumsuz tepkiyi kabul edemeyeceğimiz bir olayı yaşattıkları için büyük bir üzüntü duyduğumu ifade etmek isterim” dedi.
 
‘VERİLMİYORSA SENDİKANIN YERİNDE DURMAMASI LAZIM’
 
Türk-İş’e yüklenen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Ağırlıklı olarak kamu sektöründe örgütlenmiştir. Şubat ayında yeni sözleşmelerin yapılması gerekirdi. Süre doldu, Şubat ayıydı, şimdi Haziran’dayız. Hükümet bir türlü randevu vermiyor, görmezlikten geliyor. Dört ayrı randevu talep edilmesine rağmen randevu verilmedi. Niçin vermiyorlar? Seçimler var. Seçimlerden sonra çok düşük bir rakam verecekler. Uzlaşmayacağız diyorlar. Seçim heyetine gidecekler. Kimden oluşuyor bu heyet hükümetin adamlarından. Dört aydır Türkiye’nin en büyük işçi sendikasına randevu verilmiyorsa bütün işçi kardeşlerimin oturup düşünmesi lazım. Dört aydır randevu verilmiyorsa o sendikanın da yerinde durmaması, beklememesi lazım.”
 
‘17 YILDIR KİM YÖNETİYOR DA ADALETİ GETİRECEĞİZ DİYORSUNUZ’
 
Yargı reformuna dair de değerlendirmede bulunan Kılıçdaroğlu, “Sivil toplum örgütlerinin başkanlarıyla görüşüldü, avukatlar, askeri öğrencilerle görüştük. Siyasilerle görüşüldü. Kader mahkûmlarıyla görüşüldü. Hemen hemen toplumun her kesimini temsil eden insanlarla görüştük. Tabii Eren Erdem ile de görüştük. 11 aydır Eren Erdem içeride. Deniyor ki gerçek anlamda adaleti getireceğiz. Bu şu anlama geliyor; bu ülkede adalet yok, getirmeye çalışıyoruz. Şu soruyu sormaktan kendimi alamıyorum; 17 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyor?
 
Adaleti getireceğiz’ diyorlar. Getirsinler başımızın üzerine. Ama samimiler mi bu konuda değiller mi önümüzdeki günlerde göreceğiz. Adaletsizliğin yoğun olduğu alanlardan biri de işsizliktir. Herkes çalışmak, üretmek, evine helal ekmek götürmek ister” ifadelerinde bulundu.
 
‘İŞSİZLİĞİN NEDENİNİ SORMAMIZ LAZIM?’
 
"İşsizlik gelecekten beklentilerin bitmesidir, işsizlik açlık, yoksulluktur” diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’de 8,5 insan işsiz. Bunun 1 milyonu üniversite mezunu. Düşünün biz iktidarda değiliz ama nereye gitsem ceplerim doluyor. Ne olursunuz oğluma, kızıma iş bulun diye. Ben merak ediyorum iktidar sahiplerine de bu pusulalar, bu mesajlar gidiyor.  17 yılın sonunda nasıl olur da 8,5 insan işsiz kalır? Bunu herhalde sormamız lazım. Benim sormam değil, çoluk çocuğu işsiz olanların sorması lazım. İşsizliğin nasıl bir felaket olduğunu bilenlerin sorması lazım. Herkes çalışsın, emek harcasın. ‘Üretmek istiyorum iş yok.’ Bakınız Adana’da 35 yaşında genç bir çocuk intihar diyor. Annenin söylediği ‘oğlum bu kadar borç için intihar etmeye değer mi’ dedi. O annenin kederini acısını lale devri yaşayanlar, Saray’da oturanlar biliyorlar mı? Kastamonu’da atama bekleyen matematik öğretmeni, sınıf birincisi. Yıllardır bekliyor. Olmayınca intihar ediyor. Atama bekleyen öğretmenlerden kaçıncı intihar bu. Kastamonu’da Hüseyin Taşçı, mevsimlik işçi, bunalıma giriyor, ,intihar ediyor. 3 çocuk babası. 3-4 ay çalışıyor. Peki diğer aylarda nasıl çocuklarına bakacak? Devletin bunları düşünmesi lazım. Bu hepimizin duyarlı olması gereken bir tablodur. Hangi gerekçelerle hayatlarına son eriyorlar oturup düşünmemiz gerekiyor. İntihar edenlerin ailelerine sesleniyorum, evlatlarınızı intiharın eşiğine getiren 17 yıllık politikayı sorgulamanız gerekiyor.”
 
‘SENİN VİCDANIN KALDIRIYORSA OY VER’
 
Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar'ın oğlunun işten çıkarılmasını sert bir dille eleştiren Kılıçdaroğlu, iktidara yüklenerek, şöyle devam etti: “AKP’ye oy evren vatandaşların vicdanına sesleniyorum; bir kişi siyaset yapıyor ama AKP’de değil, Saadet Partisi’nde yapıyor. Sen misin o partide siyaset yapan, iki çocuğunun da işine son veriyor. Senin vicdanın bunu kaldırıyorsa git Binali Yıldırım’a oy ver kardeşim! Kişinin çoluk çocuğuyla uğraşılır mı? Haram yediyse, yolsuzluk yaptıysa uğraş. Ama yahu çalışıyor, alın teriyle çalışıyor. Ama babam neden AKP’li değil, o zaman işine son verelim. Bunu hiçbir insani vicdan değerlerine sahip olan kişi kaldıramaz. Rakibini saygıyla anar, ona değer verirsiniz. Siz hayatını ailesini nasıl yok ederim diye, peşindesiniz.”
 
‘BORÇ BATAĞINDA VATANDAŞ’
 
Ekonomik krizin her geçen gün derinleştiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Ocak-Nisan döneminde karşılıksız çeklerdeki artık yüzde 78. Hapse girmeye sıraya girmişler. Hapishanelerde de yer yok. Geçen geldi bir grup, çekim karşılıksız çıktı, 6 milyon alacağım var alamıyorum, 1 milyon ödeyeceğim var ödeyemiyoruz, şimdi ben hapse gireceğim. Türkiye’yi bu hale kim getirdi? Dış güçler mi yönetiyor bu ülkeyi? Protesto edilen senetlerde de aynı durum var. 482 bin 610 kişi son dönemde icraya verilen kişi sayısı. 2018 sonu itibariyle icra dairelerinde, biraz önce söylediğimiz 482 bin kişi hariç, 29 milyon 727 bin 512 belge var.
 
Borç batağından bu vatandaşı kim kurtaracak? ‘Efenim Türkiye kötü yönetiliyor’ Hayır efendim, Türkiye yönetilmiyor. Dediler ki fiyatlarda yüzde 10 indirim yapacağız. Oldu mu? Olmadı. E ne yaptı damat gene devam ediyor. Belediye zabıtalarına görev verdiler fiyatlar indi mi diye. Ne oldu hiçbir şey olmadı, damat yine yerinde. Toptancıları suçladılar, bunlar teröristtir dediler, ne oldu fiyatlar? Düşmedi. İçişleri Bakanlığı denetleyin dedi. Ne oldu? Yine düşmedi. En son baktılar ki böyle olmuyor, biz TÜİK’teki bürokratı görevden alalım, oraya arkadaşımızı koyalım fiyatlar düşecek dediler. Yine düşmedi. Bir rüzgâra kapılmışız gidiyoruz. 82 milyon freni patlamış bir kamyondayız ve yokuş aşağı gidiyoruz. Direksiyonda kimse yok.”
 
‘23 HAZİRAN SABAHI BİLE LİSTEYLE OYNAYABİLİRLER’
 
YSK’ye da yüklenen Kılıçdaroğlu, seçim hilelerine dikkat çekerek, uyarıda bulundu: “YSK’nin bu milletin nezdinde toplu iğne ucu kadar bile itibarı yoktur. Önümüzde seçimler olacak biz YSK’den şunu bekledik, bekliyoruz. Aynı heyet, zarfta üçü kabul biri ret oluyor. Bunu bulana Nobel Ödülü verecekler. Bu dümenin nasıl olduğunu kimse bilmiyor. 23’ünde sandık başında görev yapacak arkadaşlarımıza bir broşür vereceğiz. O sandıkta oy kullananların isim listesini vereceğiz. 23 sabahında bile listeyle oynayabilirler. Seçmenin gelip imza attığı listeyi kontrol edin diyeceğiz. Her şeyi denetleyeceğiz. Emin olun her şey çok güzel olacak.
 
Bugün Ekrem Bey projelerini açıkladı. Gayet güzel. İstanbul’da yoksulluğu bitireceğim, İstanbul'u yeşile boğacağım, İstanbul’da yaşayıp da deniz görmeyen olmayacak diyor. Kazanan ben değil, 16 milyon İstanbullu kazanacak diyor. Tatile gidenlerin de bir an önce dönüp, oylarını kullanması lazım.”