AKP’den savaş bütçesi itirafı: Bir mühimmat 5 milyon dolar

img
ANKARA - “Savaş bütçesi” tespitlerine karşı çıkan AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Güvenlik için çok büyük paralar harcanıyor. Bir mühimmatın maliyeti 5 milyon dolar” itirafında bulundu. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) iktidarın hazırladığı bütçeye dair “Savaş bütçesi” tespiti, Meclis Genel Kurulu’nda 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi görüşmelerinde AKP’liler tarafından itiraf edildi. Bütçe görüşmelerinde söz alan iktidar sözcüleri tarafından karşı çıkılan bu tespite, AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’den itiraf açıklaması geldi. 
 
BÜYÜK PARALAR HARCANIYOR
 
Bütçeyi güvenlik harcamaları üzerinden savunan Canikli, “Güvenlik harcamalarını da yapıyor arkadaşlar. Çok konuşulmuyor, çok gündeme gelmiyor ama bu toprakları savunmak için çok büyük paralar harcıyoruz. Türkiye 3 ülkede toprak bütünlüğünü sağlamak için bugün asker bulundurmak zorunda ve güvenlik için çok büyük paralar harcanıyor. F-16'lardan atılan akıllı mühimmatın tanesi 400 bin dolardan 1,2 milyon dolara kadar çıkıyor. En son yerli olarak geliştirdiğimiz nüfuz edici bombanın bir tanesinin maliyeti 1,2 milyon dolar. FIRTINA obüslerinden sık sık atılan, çok namlulu roketatarlardan atılan bir mühimmatın maliyeti 5 milyon dolar. En ufak bir operasyonda binlercesi atılıyor. Bunu şunun için söylüyorum: Yani bütün bu gelişmeler sağlanıyor, bütün bu harcamalar yapılıyor, 200 milyarlık enerji sübvansiyonu yapılıyor” itiraflarında bulundu. 
 
HDP’Lİ PEKÖZ: SAVAŞ YOKSULLUĞUN SEBEBİ
 
Canikli’ye yanıt veren HDP Milletvekili Kemal Peköz, “Boşuna demiyoruz savaş toplumu fakirleştiriyor. Biz burada ‘Savaş yoksulluğun sebebidir’ diye boşuna mı söylüyoruz?” diyerek tepki gösterdi.