Kürt sanatçılardan 'ulusal birlik' konseri

img

HABER MERKEZİ - Stockholm'de düzenlenen konserde bir araya gelen aralarında Şivan Perver, Xelil Xemgin, Nasir Rezazi, Ayfer Düzdaş ve Nejmeddin Xulami’nin de bulunduğu isimler, şarkılarını Kürt ulusal birliği’nin sağlanması için seslendirdi.

Kürt sanatçılar, Kürt ulusal birliğin gerçekleşmesine katkıda bulunmak için İsveç'in başkenti Stockholm'deki Solnahallen'de konser düzenledi. Çok sayıda kurum temsilcisi ve yurttaşın katıldığı konserde Şivan Perver, Xelil Xemgin, Mihemed Taha Akreyi, Nasir Rezazi, Narin Feqe, Nejmeddin Xulami, Hesen Şerif, Ayfer Düzdaş, Diyar Dersimi, Kejal Ademi, Hoshyar Hama Farag ve Marîwan Safadin gibi bir çok ünlü isim sahne aldı. 
 
XEMGİN: HALEPÇE'DEN KOBANÊ'YE KADAR 
 
Konserin düzenlenme amacına ilişkin konuşan sanatçı Xelil Xemgin, Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük askeri operasyonu sonrası Kürt sanatçıları olarak ulusal birliğe katkı sunmak amacıyla böylesi bir girişim için karar aldıklarını belirtti. 
 
Girişimin Kürt sanatçılar ve halk tarafından ilgiyle karşılandığını dile getiren Xemgin, “Biz bu konserleri Halepçe'den Kobanê'ye kadar yapmayı hedefliyoruz. Tüm örgüt ve partileri bu çalışmalara katmak istiyoruz” çağrısında bulundu.
 
Xemgin, son olarak tüm siyasi parti ve örgütlerini ulusal birliğin gerçekleşmesi için verilen çabalara destek olmaya çağırdı. 
 
PERVER'DEN 'HAKLARA SAYGILI OLUN' VURGUSU 
 
Konserde konuşan sanatçı Şivan Perver ise, sömürgeci ülkelerin Kürt halkının Ortadoğu'da statü kazanmasını istemediğini ifade etti. Bundan kaynaklı Kürt coğrafyasında saldırılan arttığını söyleyen Perver, “Biz Kürtlerin haklarına saygı göstermeliler. Kendi dilini, kültürünü, değerlerini, ülkesini seven insanlara saygı göstermeliler. Yoksa insanlık biter. Bunu duysunlar. Halklar bir birinin kardeşidir ama bu devletler kalleştir. İktidar kalleştir. Bize hiç bir şey vermediler, ne bir kültür ne de insanlık. Hep baskı ve işkence. Kürt Halkı bunu bilmeli. Türk halkı da bunu bilmeli” diye konuştu. 
 
Kürdistan Ulusal Kongresi Eşbaşkanı (KNK) Ahmet Karamuş da, kısa bir konuşma yaparak, “Kürt aydın ve sanatçıların aynı doğrultuda girişimde bulunmalarını önemsiyor ve değerli buluyoruz. Biz Kürt sanatçıların önderlik ettiği bu girişime diğer kesimlerin de katılmalarını umuyoruz. Bu nedenle yükümüzü hafifleten sanatçılara şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
Konser, sanatçıların hep birlikte seslendirdikleri ezgilerle son buldu.