Diyarbakır'da çocuk etkinliği

img

DİYARBAKIR - Önce Çocuklar Derneği ile MA Müzik Grubu, “Dünya Anadil Günü”ne ilişkin çocuk etkinliği düzenledi.

Diyarbakır’da Önce Çocuklar Derneği ile Mezopotamya Müzik (MA) Grubu, 21 Şubat “Dünya Anadil Günü” dolayısıyla Diclekent’teki dernek binasında çocuklara yönelik etkinlik düzenledi. "Roja zimané dayiké ya navneteweyî pîroz be" pankartının açıldığı etkinliğe Kürt Dil ve Kültür Ağı Eşbaşkanları ve üyeleri, birçok aile ve çocukları katıldı.

Etkinlikte ilk olarak MA Müzik Grubu’ndan Xoşyar Pêşeng Kürt yazar ve şairlerden Celadet Ali Bedirxan, Osman Sebrî, Seydayê Tîrêj’in yazdığı şiirleri okudu.

‘TEKNOLOJİDEN UZAK ÇOCUKLARA…’

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Kürt Dil ve Kültür Ağı Eşbaşkanı Cevahir Sadak Düzgün, hayatın her alanında ailelerin çocuklarla Kürtçe konuşması gerektiğini söyledi. Ma Music Akademisi Koordinatörü Şêrko Kanîwar ise, günümüzde teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte çocukların asimile edildiğine dikkat çekti. Ailelerin bu konuda duyarlı olması gerektiğini söyleyen Kanîwar, "Dilin devam etmesi için haftada bir günde olsa teknolojiden uzak çocuklarımıza Kürtçe şarkı, şiir dinletmek ve söylemek gerekiyor" dedi.