'Bir halkı ayakta tutan ve güç veren dildir'

img

VAN - Asimilasyon politikalarının hedefinde olan Kürtçenin sanat alanında kullanılmasının büyük bir önem taşıdığını dile getiren Şanoya Mencel'in oyuncusu Dilvîn Abi, "Bir halkı ayakta tutan ve güç veren dildir" diyerek, hayatın her alanında Kürtçe konuşulması gerektiğini belirtti. 

Dünyanın birçok ülkesinde farklı etkinliklerle kutlanan 21 Şubat Dünya Anadil Günü'nün Kürt halkı açısında büyük bir önem taşıdığını söyleyen Şanoya Mencel'in (Tiyatro Mencel) oyuncusu Dilvîn Abi, asimilasyon politikalarının hedefindeki Kürtçenin sanat alanında kullanılmasının önemine vurgu yaptı. 3 yılı aşkın süredir “Kozik”, “Mirin û Keçik” ve “Zargotin  Zêrgotine” isimli Kürtçe oyunlarla birçok kentte binlerce izleyiciyle buluşan ekibin çok olumlu tepkiler aldığını dile getiren Abi, "Bir halkı ayakta tutan ve güç veren dildir" dedi. 
 
'SANATIMIZ ANADİLİMİZDE OLMALI' 
 
Dilinin, tarihinin ve sanatın bir halkı var eden en önemli unsurlar olduğunu söyleyen Abi, "Bir Kürt olarak beni var eden dilim ve tarihimdir. Tarihimi, dilimi, yaşananları ve sorunları en iyi ifade edebileceğim ve aktarabileceğim yer sahnemdir. Hele ki bunu insan anadiliyle yapılıyorsa en kıymetli şeydir. Kürtlere dokunacak, en iyi ifade edecek, yeri geldiğinde mutlu, yeri geldiğinde hüzünlendirecek şey Kürtçe tiyatrodur. Kendimizi en iyi biz, kendi dilimizde ifade edebiliriz. Güç ve moral veren sanat dallarından biri tiyatrodur. Bazen bir insan, yaşamdan bulamadığı enerji ve morali kısa bir replikten alabiliyor. Bu yüzden Kürtlerin tarihini en iyi aktaracak etmenlerden biri Kürtçe tiyatrodur. Dilimize ve sanatımıza sahip çıkmalıyız" diye belirtti. 
 
'HER KÜRDE ULAŞMAK İSTİYORUZ' 
 
Alternatif bir grup olarak 2017 yılından beri sahne aldıklarını belirten Abi, oyunlarını Van'ın dışında da sahnelediklerini söyledi. "Oyunlarımızı her yere götürüp her Kürde ulaştırmak istiyoruz" diyen Abi, bazı kentlerde sahne bulamadıkları için düğün salonunda izleyici ile buluştuklarını paylaştı. 
 
'GELEN TEPKİLERLE MOTİVE OLUYORUZ' 
 
Karşılaştıkları olumlu tepkilerin kendilerini daha fazla motive ettiğini dile getiren Abi, "Dil olarak Kürtçe bilen var; ama Kürtçe tiyatroyu bilmeyen binlerce kişi var. Bilet almaya heyecanla gelenler oluyor. Oyun oynarken o enerjiyi alıp heyecanlanan ve oyuna katılan seyircilerimiz oluyor. Oyun çıkışları kendini oyunda gören, eski günlerini anımsadıklarından dolayı teşekkür edenler oluyor. 7'den 70'e olan Zargotin Zêrgotine oyunumuza gelen aileler oluyor ve ilk defa ailece bir aktiviteye katıldıklarını dile getirdikler var" diye konuştu.
 
'KENDİMİZİ ANADİLİMİZLE İFADE EDELİM' 
 
Kürtçeyi her alanda kullanmak ve geliştirmek gerektiğine vurgu yapan Abi, şöyle devam etti: "Öncelikle tüm Kürtlere çağrımdır, dilimize sahip çıkalım. Evde, çarşıda, alışverişte, okulda, arabada, sohbetlerde, panellerde kısacası her yerde kendimizi anadilimizle ifade edelim. Her alanda bize yetecek olan zengin bir dilimiz var. Kürtçe yapılan tiyatroya, konsere, panele ve şarkılara sahip çıkalım. Kalemi güçlü olan yazarlarımız var. Kürtçe oyunlar yazalım. Binlerce masal, hikaye ve destanlarımız var, bunları oyunlaştırabilir, bu konuda bize yardımcı olabilirler. Kürt tiyatrocusu olarak elimizden geldiğince yeni oyunlar yazıp çıkaracağız." 
 
MA / Cemil Uğur