Gözaltında bir kaybın hikayesi: Bıraktığın Yerden

img

İSTANBUL- Yönetmen Volkan Güney Eker'in yönetmenliğini yaptığı gözaltındaki kayıpların mücadelesini konu alan “Bıraktığın Yerden” belgesel film gösterimi izleyicisiyle buluştu.


Yönetmen Volkan Güney Eker'in yönetmenliğini yaptığı ve gözaltındaki kayıpların mücadelesini anlatan “Bıraktığın Yerden” adlı belgesel film, Kadıköy'de bulunan Barış Manço Kültür Merkezi’nde izleyicisiyle buluştu. Sosyal Dayanışma ve İletişim Derneği’nin (SODİD), düzenlediği etkinlik ile gösterilen filmi Cumartesi Anneleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, SODİD Derneği üyeleri,  Bandista Grubu’nun yanı sıra çok sayıda yurttaş izledi.

'BESNA'NIN HİKAYESİNDEN ETKİLENDİM'

Gösterimden sonra kısa bir konuşma yapan Yönetmen Volkan Güney Eker, hikayeyi Besna Tosun'un verdiği bir röportajda anlattığı hikayeden etkilenerek çekmeye karar verdiğini belirterek, "Hikayeyi muhaliflere ve bu konuyu bilmeyenlere ulaştırmak için yazdım" dedi. Eker, filmin Bandista Grubu’nun şarkısı olan “Benim Annem Cumartesi” şarkısından ilham aldığını söyledi. Eker,film çekme aşamasında 6 hafta  boyunca Galatasaray Meydanı’na gittiğini söyleyerek, meydanda diğer annelerle de konuştuğunu ifade etti.

'CUMARTESİ ANNELERİ KUTUP YILDIZIMIZ'

Benim Annem Cumartesi şarkısını yazan  müzik grubu Bandista ise, bir müzik kolektifi olarak, toplumsal muhalefetin ve mukavemetin şarkılarını söyleme peşinde olduklarını söyleyerek, "Bunun içerisinde Cumartesi Anneleri bizim için her zaman kutup yıldızımız. Onlara bakarak yolumuzu bulduğumuz bir şey" dedi.

'BAZEN BİZİ İŞ OLARAK GÖRÜYORLAR'

Son olarak söz alan Besna Tosun ise birçok kişinin kendisiyle röportaj yaptığını ancak ortaya en son ne çıktığı konusunda kimsenin bilgi vermediğini söyleyerek, "Kimse sizin ne hissettiğinizle ilgilenmiyor. Kendi işlerini yapmak olarak görüyorlar" dedi.

Gösterim sonrası Bandista Grubu sahneye çıkıp “Benim Annem Cumartesi” şarkısını söyledi. Müzik dinletisi ardından etkinlik sona erdi.

FİLM HAKKINDA

Belgesel film, gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun'un kızı Besna Tosun'un babasını bulmak için Galatasaray Meydanı’nda verdiği adalet mücadelesini konu alıyor. Belgeselde hikaye yine Besna Tosun'un anlatımıyla gerçekleştiriliyor. Film  ulusal ve uluslararası festivallerde de ödül aldı.