'Ekmeğimizi olduğu gibi sanatı da paylaşabiliriz'

img
 
ANTEP – Antep’te sosyal medya üzerinden bir araya gelen 5’i Suriyeli, ikisi Antepli ve biri Balıkesirli 8 ressam sergi açtı. Suriyeli Kürt Ressam Dilbaz Berazi,“Ekmeğimizi paylaştığımız gibi sanatımızı da paylaşabiliriz” dedi. 
 
Antep’te sosyal medya üzerinden bir araya gelen 5’i Suriyeli, ikisi Antepli ve biri Balıkesirli olmak üzere 8 ressam, yağlı boya ile hat tablolarından oluşan sergilerini açtı. Münif Paşa İl Halk Kütüphanesi'nin sergi salonunda açılan sergiye Antepli ve Suriyeli sanatsever katıldı. Sergiye katılan Suriyeli sanatçılar tablolarına Antep ve Suriye’deki şehirlere ait mekânları resmederek sınırın iki tarafının da birbirine benzerliğini resmettikleri görüldü. 
 
‘SANATI BİRLİKTE İCRA ETMEYE ÇALIŞIYORUZ’
 
Antep’te 2 yıldan beridir yaşadığını belirten ressam Meray Kırımtay, kentin bulunduğu bölge itibariyle farklı kültürlerden insanları misafir ettiğini söyledi. Sergiyi açan ressamları bir araya sanatın gücünün getirdiğini vurgulayan Kırımtay, şöyle devam etti: “Antep’te günlerim resim sayesinde çok güzel geçiyor. Resim sayesinde Suriyeli ressamlarla tanışıyorum. Belki de normalde hayatta hiç denk gelmeyeceğim insanlarla resmin sayesinde denk geliyorum. Hep birlikte sanatı icra etmeye çalışıyoruz. Sırf sadece sokaktakileri görmeyelim. Tanıştığım Suriyeli ressamlarla birlikte Suriyelilere dönük düşüncelerim çok değişti.”
 
‘SANATIMIZI DA PAYLAŞABİLİRİZ’
 
Serginin açılmasına öncülük eden ressamlardan Suriyeli Kürt ressam Dilbaz Berazi, ressamların farklı kültürün insanlarından olmasına rağmen onları resmin bir araya getirdiğini belirtti. Suriye ve Türkiye halklarının birbirlerine çok yabancı olmadığını aktaran Berazi, “Antepli ressamlarla daha çok sergi açmak isteriz. Suriyeli sanatçılar iç savaştan dolayı yıllardır Antep’te yaşıyor. Ekmeğimizi paylaştığımız gibi sanatımızı da paylaşabiliriz. Bazı arkadaşlar birbirlerini hiç tanımıyordu. Ancak resim sergisi açma düşüncesi onları bir araya getirdi” dedi. 
 
Konuşmaların ardından ressamlar tarafından kurdelenin kesilmesiyle açılan sergi 15 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek.