Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi

img
AMED - Amed Şehir Tiyatrosu’nun düzenlediği Tiyatro Festivali kapsamında sergilenen Bûka Lekî ve Afet ile Diana oyunları yoğun ilgi gördü. 
 
Amed Şehir Tiyatrosu 9’uncu Tiyatro Festivali kapsamında 27 Nisan’a kadar sürdüreceği tiyatro gösterilerinin 2’nci gününde, Bûka Lekî (Plastik Gelin) ve Afet ile Diana tiyatro gösterimini sergiledi. 
 
Amed Şehir Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen Bûke Lekî oyununu, sivil toplum örgütleri, Kurdistan, Türkiye ile dünyanın birçok yerinden tiyatro oyuncuları ve kurumlarının yanı sıra çok sayıda yurttaş izledi.  Askerlikten geldikten sonra geçirdiği travma sonrası gerçek hayattan uzaklaşan bir erkeğin robot bir manken kadına olan takıntısını ve aynı erkeğe aşık olan bir kadının giderek plastik bir kişiliğe bürünmesini anlatan Bûke Lekî oyunu, yoğun ilgi gördü.
 
ÇandAmed’de sergilenen Afet ile Diana isimli tiyatro gösterimi de yine izleyiciler tarafından ilgiyle karşılandı. Afet ile Diana’nın hikayesi ise iki kadının çöplükte tanışmasını konu alıyor. Olaylar, kendisini çöpe atmış olan Afet ile kendi isteği dışında çöpe atılmış olan Diana’nın tesadüfen karşılaşmasıyla başlar. Dilleri, hikayeleri farklı, birbirine benzemeyen bu iki kadının karşılaşması ve mecburen tanışmasıyla beraber, bu çöplük artık sadece değersiz atıkların olduğu bir yer değildir. Aralarındaki her tür çatışmaya rağmen, Afet bedensel acı çeken Diana’ya, Diana manevi acı çeken Afet’e ilaç olmaya çabalar. Oyun boyunca iki kadının arasında yeşermeye başlayan dostluk, bu çöplükte dönüşümün mümkün olduğunu gösterir.