'Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun' talebi

img

HABER MERKEZİ - 21 Şubat Anadil Günü dolayısıyla kentlerde gerçekleştirilen etkinlik ve açıklamalarda, Kürtçenin resmi ve eğitim dili olması istendi. 

Wan'da Arsisa Dil Kültür Sanat Araştırmaları Derneği ile siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla kent merkezinde bildiri dağıtmak istedi. DEM Parti Rêya Armûşê (İpekyolu) ilçesi önünde bir araya gelenler, polislerin engeliyle karşılaştı. Kitle, bunun üzerine yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca, “Bê ziman jiyan nabe”, “Zimanê me rûmeta me ye” sloganları atıldı. 
 
DEM Parti İl Örgütü binasına kadar yapılan yürüyüşün ardından konuşan DEM Parti Dil ve Kültür Komisyonu Eşsözcüsü Heval Dilbihar, "Bugün Kürtçenin resmi dil olması için dağıtacağımız bildirilere izin verilmedi. Bu utanç iktidarındır. Yasağı lanetliyor ve kınıyoruz. Sokakta, evde, mahallelerde kendi dilimizde konuşalım, öğrenelim ve öğretelim. Kürtçenin resmi ve eğitim dili olmasını istiyoruz” dedi.
 
Açıklama, “Bê ziman jiyan nabe” sloganıyla son buldu. 

MÊRDIN

Mêrdîn’nin Dêrîk, Nisêbîn (Nusaybin), Stewrê (Savur) ve Qoser (Kızıltepe) ilçelerinde 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla etkinlikler yapıldı.

Stewrê (Savur) ilçesinde DEM Parti İlçe Örgütü ilçe binasının önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan ilçe Eşbaşkanı  Mehmet Salih Gültekin, 21’inci Yüzyılda Kürtçeye olan tahammülsüzlüğün giderek arttığını ifade ederek, saldırıların dil üzerinde ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

DÊRIK-NISÊBÎN

Dêrik ilçesinde de DEM Parti ilçe yönetimi de yaptığı basın açıklaması ile dil üzerindeki baskı, tehdit, saldırı ve asimilasyon politikalarını kınadı. Yine Nisêbîn ilçesine bağlı Mendere köyünde Koç ailesi bireyleri ulusal kıyafetlerini giyerek üzerine yazdıkları “ Jiyan bi zimanê kurdî xweşe” Dem dema zimane” Bê ziman jiyan nabe” dövizlerini açarak Dünya Anadil Gününü kutladı.

QOSER

Qoser ilçesinde de ilçe binasında panel yapıldı. Yapılan panelde dilin anlam ve önemine vurgu yapıldı. Ardından sanat sokağında basın açıklaması yapıldı.

CİZÎR’DE DİL YÜRÜYÜŞÜNE DAVET

Şirnex’ın Cizîr (Cizre) ilçesinde de aralarında DEM Parti Milletvekili Newroz Uysal Aslan’ın da olduğu bir grup ilçe merkezinde esnafa broşür dağıttı. DEM Partili yönetici ve sivil toplum örgütlerinden oluşan grup, esnaf ve yurttaşları yarın saat 14.00’da DEM Parti ilçe binası önünde 21 Şubat Dünya Anadil vesilesiyle yapılacak yürüyüşe ve açıklamaya davet edildi. 

İZMİR 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, 21 Şubat Dünya Anadil Günü’ne dair Konak’ta Kemeraltı Çarşısı’nda  bildiri dağıttı.

Bildiri dağıtımında Türkiye’de birçok dilin kaybolması ile karşı karşıya kalan dillere dikkat çekilerek, “Anadilimiz kimliğimizdir” vurgusu yapıldı. Dünya üzerinde yok olan tehlike altında olan ve konuşulan dillerin bütün insanlığın ortak değeri olduğu belirtilen bildiride tekçi ve asimilasyoncu  politikalardan vazgeçilmesi gerektiği kaydedildi.

MÛŞ

Mûş’un kent merkezinde 21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında DEM Parti Mûş İl Örgütü yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe DEM Parti yöneticileri, MEBYA-DER, TJA, belediye eşbaşkan adayları ile çok sayıda kişi katıldı. “Zimanê me hebûna me ye” pankartı ve dövizlerle, il binasından Kobanê Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirildi.  

Ardından yapılan açıklamada Kürt dilinin resmi ve eğitim dili olması vurgusu yapıldı. Kitle ardından alkışlarla dağıldı.  

KOP

DEM Parti ve DBP Kop (Bulanık) ilçesinde 21 Şubat dolayısıyla DEM Parti ilçe binasında açıklama gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan DBP ilçe eşbaşkanı Sıracettin Çiftçi, Kürtçe’nin önemine ve tarihine değindi. Çiftçi, “Kürtçe Kürt halkının varlığı ve kimliğidir. Kürtçe dili, yaşamın varlığı ve Kürt halkının birliğidir. Yıllardır bu topraklarda Kürtçe konuştuk, Kürtçe vardı ve var olmaya devam edecektir. Hiç kimse Kürtçeyi bizler için engelleyemez. Kürtçe’nin özgürlüğü demek Kürt ve Kurdistanlının özgürlüğü demektir. Bizler kendi kimliğimizin, kendi dilimizin ve topraklarımızın mücadelesini sürmeye devam edeceğiz” dedi.

Açıklama alkışlarla son buldu. 

XARPÊT

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Dep (Karakoçan) ilçesinde 21 Şubat Dünya Anadil Günü’ne ilişkin etkinlik düzenlendi. DEM Parti’nin ilçedeki kadın bürosunda yapılan etkinliğe çok sayıda kişi katıldı. Etkinlikte konuşan Dep Eşbaşkan adayı Songül Düzgün anadilin önemine dair konuştu. İsimleri Kürtçe olan çocukların kendi diliyle konuşamadığını belirten Düzgün, günün önemine dikkat etti.

Konuşmaların ardından dengbejler stranlar seslendirdi. Söylenen şarkılara halaylarla eşlik edilmesiyle etkinlik son buldu.

AMED

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER), 21 Şubat Dünya Anadil Günü etkinlikleri kapsamında Amed Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu'nda mezun olan öğrencilere belge verip, dengbej ve şiir dinletisi düzenledi. Etkinliğin düzenlendiği salona Kürtçe'nin Kurmancî ve Dimilkî lehçelerinde "21 Şubat Dünya Anadil Günü kutlu olsun" yazılı pankart asıldı.

Birçok kişinin yer aldığı etkinliğe Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanları Sultan Yaray ve Mehmet Şirin Gürbüz ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı.

Etkinlikte şiir okumaların ardından söz alan Sultan Yaray, "Yasaklara rağmen dilimiz için verilen emeklerin tümü gerçekten çok değerli”  dedi.  Yaray ardından cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine dikkat çekti. Konuşmaların ardından "Bijî berxwedana zindanan" sloganları atıldı.

Etkinlik Dengbej Omer'in kilam dinletisi  ile devam etti. Ardından öğrencilerin mezuniyet belgeleri takdim edildi. Belgelerin dağıtılmasının ardından "Bê ziman jiyan nabe" sloganı atıldı ve topluca "Zimanê Kurdî" şarkısı seslendirildi.