‘Ölüm Uykudaydı’ oyunuyla açlık grevlerine dikkat çekildi

img

RIHA – Riha Emek ve Demokrasi Platformu, “Ölüm Uykudaydı” tiyatro oyunuyla siyasi tutsakların başlattığı açlık grevi eylemlerine dikkat çekti.

Riha Emek ve Demokrasi Platformu, cezaevlerinde siyasi tutsakların başlattığı açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek için Riha Barosu Tahir Elçi Konferans salonunda, “Ölüm Uykudaydı” tiyatro oyunu etkinliğini düzenledi. Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı’nın (BEKSAV) bünyesinde yer alan Tiyatro İmge tarafından  sahnelenen tiyatro oyununu Emek ve Demokrasi Platformu bileşeni siyasi parti ile kurum yönetici ve temsilcileri ile bir çok kişi izledi.

Oyun öncesinde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (SES) Riha Şube üyesi Salih Tekinalp kısa bir konuşma yaptı. Tekinalp, konuşmasında siyasi tutsakların başlattığı açlık grevlerine sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Ardından da oyun gösterimi yapıldı.

 OYUN HAKKINDA

“Ölüm uykudaydı” oyunu, Güney Amerika ülkesinde, dört aydının bir cezaevi hücresinde verdikleri yaşam savaşını ve işkenceye, baskılara karşı yürüttükleri ölüm orucu sürecini anlatıyor. Tiyatrocu Cuma Boynukara’nın tek başına sahnelediği oyunda, saatlerin, gündüzle gecelerin ve mevsimlerin olmadığı daracık bir hücrede, insanlık onuru adına ve can pahasına gösterilen direncin trajik öyküsü aktarılıyor.  Oyunla aynı zamanda Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi'nde yaşananlara da işaret ediliyor.