31’inci Uluslararası Kürt Kültür Festivali başladı

img
HABER MERKEZİ - Kürt Kültür Festivali Almanya’nın Frankfurt kentinde on binlerin katılımı ile büyük bir coşkuyla başladı.
 
Avrupa’daki Kurdistanlıların geniş katılımlı ve uzun soluklu kültürel etkinliği olan Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nin 31’inci yıl kutlamaları “Lozan’ın 100’üncü yılında Kürt soruna çözüm, Kurdistan’a statü” şiarıyla Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan Rebstockpark’ta başladı. 
 
Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen Evîn Goyî, Mîr Perwer ve Abdurrahman Kızıl’a adanan festivale sabahın erken saatlerinden itibaren başta Almanya olmak üzere İsviçre, Belçika, İtalya, Avusturya, Hollanda, İsveç ve Fransa gibi farklı ülkelerden tren, otobüs ve araçlarla on binlerce Kurdistanlı Rebstock Parkı’na akın etti. 
 
Festival alanına akın eden Kurdistanlılar, ulusal kıyafetleri ve taşıdıkları flamalarla Frankfurt’ta oluşturdukları renkli görüntülerle ilgi odağı oldu. Festival alanında kurulan girişlerde geniş güvenlik önlemleri altında yapılan aramalar sonucu Kurdistanlılar alana alındı. Büyük bir coşkunun hakim olduğu festival alanında “Kürtlere statü ve özgürlük” pankartı sahneye asılırken, alandan sık sık, “Bijî Berxwedana PKK”, “Be Serok Jiyan Nabe” sloganları yükseldi. 
 
Kurdistanî ulusal renkler ile donatılan festival alanında, Kürt Demokratik Toplum Merkezleri ve farklı Kurdistanlı kurumlar, Kürt kültürünü tanıtma amacıyla stantlar açtı. Ayrıca yazarlar açılan kitap sergilerinde okurlarıyla buluştu. Festival, saygı duruşunun ardından başladı. KCDK-E eşbaşkanları Engin Sever, Zübeyde Zümrüt, KON-MED eşbaşkanları, Avrupa Kürt Kadın Hareketi Sözcüsü Ayten Kaplan birer konuşma yaptı.
 
Festival, Kürt sanatçıların müzik dinletileriyle devam ediyor.