Newyork Kürt Film Festivali’nin bu yılki teması ulusal birlik

img

BATMAN - Bu yıl salgın nedeniyle online düzenlenecek olan 4’üncü Newyork Kürt Film ve Kültür Festivali’nde Kürt ulusal birliği teması öne çıkacak.  

Newyork Kürt Film ve Kültür Festivali'nin 4’üncüsü, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıl online gerçekleştirilecek. 13-14-15 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan festival kapsamında 40 film gösterimi yapılarak, paneller organize edilecek. Festivalde, geleneksel Kürt kıyafetleri de sergilenecek.
 
Festivalin açılışı, tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın öykülerinden derlenen ve yönetmen Ümit Kıvanç tarafından çekilen "Ah Asuman" filmi ile yapılacak. “Kürt Ulusal Birliği ve Barış” temasıyla düzenlenen ve bu yıl Selahattin Demirtaş'a adanan festivalde, Mezopotamya Ajansı'nın (MA) yapımcılığını üstlendiği Siya Avê filmi de ilk kez İngilizce alt yazılı versiyonu ile gösterilecek.  
 
GELİR HEYVA SOR A KURDİSTANÊ’YE
 
Sahim Omar Kalifa, Lukman Ahmad, Numan Yiğit ve Hebun Polat gibi yönetmenlerin yer alacağı festivalde, Azad Jannati'nin desenleri ile sanatçı Mirza Metin’nin "Kürt Direnişi ve Ateş Dramaturjisi" konulu çalışması yer alacak. Festivalde kimi söyleşilerin de yapılması planlanıyor. Yine, sanatçı Hivron Turanlı'nın festivale bağışladığı çalışması da satışa sunulacak ve gelirin ilk 3 bin doları Heyva Sor a Kurdistanê’ye bağışlanacak.  
 
POLİTİK TUTUKLULAR
 
Festivalin kurucularından ve koordinatörü Xeyal Qertel, filmlerin nasıl izleneceği ve programın detaylarının yakın bir zamanda sosyal medya hesapları üzerinden duyurulacağını aktardı. Qertel, festivali Demirtaş'ın adamalarını ise, "Politik tutuklulara dikkat çekmek ve bunu da tüm dünyaya kendi gözümüzden duyurmak istedik. Politik tutukluların durumunu anlatmak için Demirtaş simge bir isim. Açılış gecesini de o yüzden onun öyküsünden uyarlanan bir film ile festivali başlatacağız" şeklinde açıkladı. 
 
ULUSAL BİRLİK VURGUSU 
 
Kürtlerin her zamankinden daha fazla dayanışmaya ihtiyacının olduğu belirten Qertel, ulusal birlikteliğin önemine dikkat çekmek için "Kürt Ulusal Birliği ve Barış" temasını seçtiklerini aktardı. Qertel, "Suriye iç savaşı ile yoğunlaşan Kürtlere yönelik savaş bugün de devam ediyor. Savaşı sürdürürken bir yandan da bizleri bir birinden koparmaya çalışıyorlar. O yüzden bu dönemde Kürtler arasındaki birliktelik ve kardeşliğin her zamankinden daha fazla olması gerekiyor. Bundan dolayı da ilk 3 bin doları insani çalışmalar yapan bir sivil toplum örgütüne bağışlanacak" diye konuştu. Qertel, günlük 10 dolar karşılığında tüm programların katılım sağlanabileceğini de sözlerine ekledi. 
 
MA / Metin Yoksu