'Saldırı tüm kadınlara yapılmıştır'

  • kadın
  • 14:38 23 Mayıs 2020
  • |
img
İZMİR - “Evlilik yoluyla af” düzenlemesinin gündeme getirmesiyle kadınların gözaltına alınmasının tesadüf olmadığını söyleyen kadınlar, operasyonun tüm kadınlara yönelik olduğunu belirtti. 
 
Diyarbakır merkezli yürütülen soruşturma kapsamında aralarında kadın aktivistleri ve Kürt siyasetçilerinde bulunduğu 18 kişinin gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor. Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına karşı mücadele eden Rosa Kadın Derneği yöneticileri ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistlerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren kadınlar, operasyonlar ve saldırılara kadın mücadelesini büyüterek yanıt vereceklerini söyledi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclis (PM) Üyesi Berna Çelik, saldırıların kadın özgürlük mücadelesine yönelik olduğunu belirterek, AKP’nin çıkmaza girdiğini ve kadınlara yöneldiğini ifade etti. Çelik, operasyonla AKP’nin kadına yönelik şiddet politikalarını bir kez daha ortaya koyduğunu dile getirdi. 
 
MÜCADELE ENGELLENİYOR
 
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Parti Meclis Üyesi Gülcan Taşkıran, pandemi sürecinde kadına yönelik şiddetin artığını vurguladı. İnfaz yasasıyla birlikte çete ve tecavüz suçlarını işleyen kişilerin serbest bırakıldığını anımsatan Taşkıran, kadına yönelik şiddetin ev içinde yoğun bir şekilde arttığına dikkat çekti. “Evlilik yoluyla af” düzenlemesinin gündeme getirilmesiyle Rosa Kadın Derneği yöneticilerinin de aralarında bulunduğu kadın aktivistlerin gözaltına alınmasının tesadüf olmadığını söyleyen Taşkıran, “Bütün faşist iktidarlar, başta kadına saldırarak toplumsal mücadelenin önüne geçmeye çalıştı. Rosa Kadın Derneği’ne yapılan saldırı, tüm kadın hareketlerine yapıldı” diye konuştu.
 
KADINLARIN YANINDAYIZ
 
Mor Dayanışma üyesi Deniz Uslu ise devletin kadın düşmanlığında sınır tanımadığın belirterek, "Kadın kazanımlarına ve haklarına kayyımlarla darbe vuruyor, 6284 ve İstanbul Sözleşmesi’ne saldırıların önünü açan söylemlerde bulunuyor, kadın derneklerini mühürlüyor. Bu saldırıların tüm kadınlara yapıldığının bilincindeyiz ve kadın dayanışmamızı asla elden bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.