KCDP’den ‘Kadınların Can Simidi 6284 Sayılı Kanun’ konulu panel

  • kadın
  • 17:54 9 Kasım 2019
  • |
img

İSTANBUL - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu “Kadınların Can Simidi 6284 Sayılı Kanun” konulu panel düzenledi. Panelde konuşan Fidan Ataselim  “Bir arada olursak kadınlara yönelik politikalarının geliştirilmesini sağlayabiliriz” dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Beşiktaş’ta bulunan Karaoğlan Gençlik Merkezi’nde  “Kadınların Can Simidi 6284 Sayılı Kanun” başlıklı panel düzenledi.  KCDP Genel Sekreteri Fidan Ataselim ve Avukat Gül Erdoğmuş panele konuşmacı olarak katıldı.

KCDP olarak 2010 yılından beri kadın cinayetlerini durdurmak için mücadele ettiklerini dile getiren Ataselim, “Tüm kadınların haklarına kavuşmasını sağlamak için kurulan bir kadın örgütüyüz. Şuanda Türkiye’nin dört bir yanında kadınlara ulaşabiliyoruz. Kadına yönelik şiddete karşı politikaları geliştirebiliriz” dedi.

‘BÜTÜN KADINLARIN TALEBİ YAŞAMAK’

Emine Bulut cinayetine değinen Ataselim şöyle devam etti: “Ölmek istemiyoruz.  Sadece Emine Bulut’un değil bütün kadınların talebi yaşamak. Kadına yönelik şiddetle mücadelede devletin kadınlar için koymuş olduğu yasalar önemli. Hangi düşüncede olursak olalım ya da olmayalım, hangi partiye oy verirsek verelim kadına yönelik şiddette hiçbirimizi farklı düşünüyor olamayız. Bir arada olursak kadınlara yönelik politikalarının geliştirilmesini sağlayabiliriz. 6284 sayılı yasa sayesinde birçok kadının hayatı kurtuldu.”

‘6284’TE İSPATA GEREK YOK KADININ BEYANI ESAS’

Avukat Gül Erdoğmuş da, 6284 Sayılı Kanun’un kadınların hayatında ne gibi değişiklikler yaptığını anlattı. Erdoğmuş “Eğer şiddete uğruyorsanız, tehdit ediliyorsanız, rahatsız ediliyorsanız 6284 sayılı kanun göre koruma kanundan yararlanabilirsiniz. Ayşe Paşalı cinayetinde o dönem bu kanun olmadığı için aile mahkemesinin hiçbir ceza vermemesinden dolayı öldürüldü. İstanbul sözleşmesinin uluslararası bir antlaşma olduğunu hatırlatarak bu yüzden de 6284 kanunun bu anlaşmaya entegre olması için çıkarıldı. Bugün Türkiye’de tehdit altındaki birçok kadın bu kanunla korunuyor” diye konuştu.

Bu kanunla şiddetin psikolojik, fiziksel, cinsel şiddet türlerine ayrıldığını vurgulayan Erdoğmuş, kolluk kuvvetlerine şikâyete gidildiğinde bu kanun gereğince ispata gerek olmadığını ve kadının beyanının esas alındığını dile getirdi.

 Panel kadınların sorularının cevaplanmasıyla son buldu.