İskenderunlu kadınlar: Kadınlar savaş istemiyor

img

HATAY - "Kadın Cinayetlerini Acil Önle" şiarıyla başlatılan kampanyanın startını veren İskenderun'da kadınlar, "Savaşa karşı  yaşamı savunuyoruz. Kadınlar savaş istemiyor" dedi.

İskenderun Kadın Platformu, Kadınlar Birlikte Güçlü’nün, "Kadın Cinayetlerini Acil Önle" şiarıyla başlattığı Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü olan 25 Kasım’da son bulacak kampanyanın İskenderun startını  yaptıkları açıklamayla verdi. İskenderun eski Bit Pazarı'nda bir araya gelen kadınlar, burada zılgıt ve ıslıklarla ses çıkardı.

Burada konuşan İskenderun Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Feyruz Gör, Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü olan 25 Kasım’a kadar alanlarda olacaklarını dile getirdi. Gör, "Kadın ölümleri politiktir. Erkek egemen sistem savaş çığırtkanlığıyla biz kadınlara ölümleri sistematik bir kıyım için düğmeye bastı. Bizler biliyoruz ki savaş en başta biz kadınları ve çocukları vuracak. Savaş bize daha fazla ölüm, daha fazla yoksulluk dışında bir şey getirmeyecektir. Savaşa karşı  yaşamı savunuyoruz. Savaşa hayır, barış hemen şimdi. Kadınlar savaş istemiyor" diye konuştu.


Açıklama sonrası kadınlar gürültü eylemi yaparak etkinliklerini sonlandırdı.