Kadın Savunma Ağı’ndan ‘Yaşamak İstiyoruz’ kampanyası

img

MERSİN- Kadın Savunma Ağı, 25 Kasım’a giden süreçte erkek şiddeti ve kadın cinayetlerini merkezine alan ‘yaşamak istiyoruz’ kampanyası başlattıklarını söyledi.

Kadın Savunma Ağı, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şube binasında “Birbirimizi nasıl daha güçlü savunuruz ve savunma ağlarımızı nasıl genişletebiliriz” konulu forum düzenledi. Forumda bir araya gelen çok sayıda kadın tartışmalar yürüttü.

Toplantıda konuşan Avukat Ezgi Özkan, son dönemlerde kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin artmasının, 6284 sayılı kanun ile İstanbul Sözleşmesi’nin eksik uygulandığının göstergesi olduğuna işaret etti. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme ve 6284 sayılı kanunun kaldırması gibi talepler karşısında seslerini yükselteceklerini ve bu noktada mücadelelerinin devam edeceğini belirten Özkan, “Hukuk, psikoloji, sosyoloji ve diğer bütün alanların bu konuya sahip çıkması gerekir. Birlikte mücadele etmemiz şart” dedi.

‘ÖLMEK İSTEMİYORUM'

Kadın Savunma Ağı Üyesi Çiğdem Serin, erkek şiddetinin hız kesmeden her gün arttığını ve memleketin her yerinden "ölmek istemiyorum" çığlıklarının yükseldiğini ifade etti.  Hayatlarına, haklarına ve bedenlerine yönelik her türlü saldırıya maruz kaldıklarının altını çizen Serin, “25 Kasım’a giden bu süreçte erkek şiddetini ve kadın cinayetlerini merkeze alan ‘yaşamak istiyoruz’ kampanyasını başlattık” diye belirtti.

‘YAŞAM ÇAĞRISI’

 "Yaşamak istiyoruz" kampanyasın bir yaşam çağrısı olduğunu ve Emine Bulut’un ölmeden önce dudaklarından dökülen son sözlerin "yaşamak istiyorum" olduğunu hatırlatan Serin, “Yaşamak istiyorum kampanyasını tüm yaşam alanlarımıza taşımaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Serin son olarak, “Bizler ancak birbirimizden güç alarak, savunma ağlarımızı genişleterek bu saldırılarla mücadele edebiliriz. Kadın kadını dinler, kadın kadını savunur diyoruz. Gelin birlikte güçlenelim, birlikte savunalım, kadın savunma ağını genişletelim” diyerek bütün kadınlara çağrıda bulundu.