HDP’li vekillerden Uçan Süpürge Vakfı’nı ziyaret

  • kadın
  • 17:01 9 Eylül 2019
  • |
img

ANKARA- Uçan Süpürge Vakfı’nı ziyaret eden HDP’li vekiller, kayyumların kadın kazanımlarına ve eşit temsiliyete saldırı olduğunu belirterek, tüm kadınlara birlikte savunma çağrısında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclis Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir ile beraberindeki heyet, “Demokrasi İttifakı”, “Demokratik Anayasa”, “Kayyum” ve “Yargı Paketi” çalışmaları kapsamında Uçan Süpürge Vakfı’nı ziyaret etti.  

HDP Heyetini, Uçan Süpürge Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Halime Güner ve beraberindeki kurum yöneticileri karşıladı.

KERESTECİOĞLU: KENDİ YOLUMUZDA YÜRÜMEK İSTİYORUZ

Heyette yer alan HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Eğer ülkeye demokrasi gelecekse bunu ancak gerçekten kendi yolumuzda, kendi gündemimizi belirleyerek, tıpkı yerel seçimlerden sonra Türkiye’de oluşan ‘birlikte olmak da mümkün’ atmosferini güçlendirerek yapabiliriz. Özellikle kadınlar açısından nelerde ortaklaşabileceğimizi, demokrasi güçleri olarak neler yapabileceğimiz ve yan yana duruşumuzu daha güçlendirebilmek için yaptık bu ziyareti” ifadelerini kullandı.

TAŞDEMİR: KAYYUMUN GEREKÇESİ EŞİT TEMSİLİYET

Daha sonra konuşan Taşdemir de,  2016 yılından bu yana yerel yönetimler üzerinden bir irade gaspı olduğunu söyleyerek, “Bunun tabi ki hem demokrasi açısından hem halkın iradesi açısından çok ağır sonuçları oldu. Ama biz kadınlar açısından da açığa çıkardığı sonuçlar var. Çünkü bu kayyum gaspının bir gerekçesi de aslında eşit temsiliyet olarak ifade edildi. Yerel yönetimlerde kadınların eşit temsiliyet, eş başkanlığa kayyum atamanın bir gerekçesi haline dönüştürüldü. İstanbul Sözleşmesi’ne kadar aslında her yerden kadınların mücadele ederek açığa çıkardıkları kazanımlarını geriye çeken bir durum söz konusu” dedi.

‘EŞİT TEMSİLİYET TÜM KADINLARIN KAZANIMI’

Kayyumları kadın kazanımlarına bir saldırı olarak gördüklerini aktaran Taşdemir, “Eşit temsiliyeti tüm kadınların bir kazanımı olarak görüyoruz.  Savunmamız gerekiyor. Bu bağlamda kadın örgütleri ile de bir araya gelerek tartışmalar yürütüyoruz” diye belirtti.

GÜNER: DAYANIŞMA İNSANI İYİLEŞTİRİR

Uçan Süpürge Vakfı Başkanı Halime Güner ise, demokrasinin tüm kadınlar için temel konu olduğuna dikkat çekti. Güner devamla, şöyle konuştu: “Yaşananlardan tabi ki kaygılıyız. Kazanılmış haklar, edindiğimiz bütün bu tecrübeler, deneyimler zaman zaman bizi de çok aşağıya çekiyor. Kendimizi çok mutsuz hissettiğimiz ve sıkıntılı çok zamanlar geçirdik. Ama açıkçası son 1 yıldır buradan çıktığımızı düşünüyoruz. Kadın dayanışmasının arttığını görüyoruz. Dayanışma insanı iyileştirir, büyütür. Bunun farkındayız. Yeniden birlikte neler yapabileceğimizi sormaya başladık. Bu çok önemli.”