Nisêbîn’de tacize karşı yürüyüş: Şiddete karşı özsavunmamızı geliştireceğiz

  • kadın
  • 14:36 14 Nisan 2024
  • |
img
MÊRDÎN - Şirnex'te yaşanan cinsel saldırıya karşı yürüyen Nisêbînli kadınlar, özel savaş politikalarına karşı mücadelenin her koşulda süreceğini ifade etti. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA), Şirnex'te bir uzman çavuşun bir kadına cinsel saldırıda bulunmasına karşı Mêrdîn'in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde yürüyüş gerçekleştirdi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İlçe binasından Barış Parkı'na kadar yürüyen kadınlar “Tecavüzcü çeteler hesap verecek” pankartı taşıdı. Kadınlar, “Jin jiyan azadî”, “Bijî berxwedana jinan”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Tecavüzcü çeteler hesap verecek” sloganları attı. 
Yürüyüş sonrası yapılan açıklamayı okuyan TJA aktivisti Nahide Ülger, kadınlara ve çocuklara yönelik özel savaş politikalarına dikkat çekerek, fail uzman çavuşun koruma altına alındığını ifade etti. 
Halkın saldırıya karşı tutumunu belirten Ülger, “Özel savaş politikaları kadın özgürlük hareketimiz ve onurlu halkımız tarafından boşa çıkarılmıştır. Kürt kadın özgülük hareketi olarak dünyanın neresinde olursa olsun kadına yönelen her türlü şiddete karşı sessiz kalmayacağımızı ve özsavunmamızı geliştireceğimizi belirtiyoruz.  Başta kadınlar olmak üzere tüm halkımızı öz değerlerini korumaya çağırıyoruz” dedi.
 
UÇAR: HİÇBİR KADIN YALNIZ DEĞİL
 
Ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar ise, şiddetin hız kesmediği ve derinleştiği bir sürecin yaşandığını kaydetti. AKP döneminde 7 bin kadının katledildiğini vurgulayan Uçar, kadınların en çok evde, en yakınlarındaki erkeklerden şiddet gördüğünün altını çizdi. Uçar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kurdîstan’da kadına yönelik şiddet altında özel savaş politikası uygulanıyor. Devlet görevlilerinin devletin gücünü arkasına aldığı bir zaman dilimini yaşıyoruz. Biz bugün kadınlar olarak bu tabloyu değiştirmek için buradayız. Daha bir ay önce Van’da genç kadınlara saldırıda bulunuldu ve aynı cevabı aldılar. Şırnak’ta da uzman çavuş bir kadın arkadaşımıza taciz, tecavüz girişiminde bulundu. Kürdistan’da bu suçları işlemek çok kolay onlar için ama bizler bu mücadeleye inanan kadınlar olarak, nerede olursa olsun şiddetle karşı karşıya kalan hiçbir kadın arkadaşımızın yalnız olmadığını belirtiyoruz. Jin jiyan azadî felsefesine dört elle sarılanlara bin selam olsun. Bizler AKP’ye karşı örgütleneceğiz. Bu felsefe bütün toplumu özgürleştirecek kadar güçlüdür. AKP’ye ve erkek devlete sözümüzü tekrarlıyoruz. Jin jiyan azadî.”
 
Açıklama, “Jin jiyan azadî” sloganları ile sona erdi.