Mor Dayanışma üyesi Gül’ün duruşması ertelendi

  • kadın
  • 12:26 21 Eylül 2023
  • |
img
İZMİR - Deniz Poyraz'ın katili Onur Gencer'e verilen cezaya tepki amaçlı yapılan basın açıklamasında eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için sarf ettiği sözler nedeniyle hakkında dava açılan Mor Dayanışma üyesi Didar Gül’ün duruşması ertelendi. 
 
Mor Dayanışma üyesi Didar Gül, hakkında, HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda Deniz Poyraz'ı katleden Onur Gencer'e verilen cezaya ilişkin yapılan basın açıklamasında dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın duruşması görüldü. 
 
Duruşma başlamadan önce kadınlar, İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Didar Gül, Deniz Poyraz’ın katledilmesinde tek katilin Onur Gencer olmadığını, onu yetiştiren SADAT'ın, katili engellemeyenlerin ve davayı Şakran Cezaevi Kampüsüne taşıyanlar da sorumlu olduğunu söyledi. 
 
Gül, “Bir tetikçiye ceza vererek bu davanın bitmeyeceğini söyledik. Deniz’in davası hesabı sorulana kadar, gençlerin, kadınların, Kürtlerin önünde duruyor. Gerçek adalet sağlanan kadar direnişimiz devam edecek. Bu gün Süleyman Soylu'ya hakaret ettiğim iddiasıyla adliyedeyiz. Biz katile katil demeye devam edeceğiz" dedi.
 
Daha sonra duruşma salonuna geçildi 27'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya Gül, Deniz Poyraz'ın annesi Fehime babası Abdüllilah Poyraz ve çok sayıda kadın katıldı. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada konuşan Gül, avukatının mazeretli olmasından kaynaklı duruşmaya gelmediğini, avukatı ile birlikte ifade vermek istediğini söyledi. Hakim Gül'ün talebini kabul ederek, duruşmayı 27 Ekim tarihine erteledi.