Bir günlük kazançla bir akşam yemeği

  • kadın
  • 09:02 20 Eylül 2023
  • |
img
ŞIRNEX - Bahçelerinden topladıkları sebze, meyve ve otları satan kadınlar, bir günlük kazançlarının bir akşam yemeğine yettiğini söyledi. 
 
Ülkede her geçen gün derinleşen ekonomik kriz karşısında ayakta kalmaya çalışan kadınlar, bahçelerinden topladıkları ürünleri satarak ailelerine bakıyor. Kadınlar tüm alternatif yolları denemelerine rağmen geçinemediklerini söyledi. Şirnex’in ilçe ve köylerinde bahçelerinden topladıkları sebze, meyve ve otları Cizîr ilçe merkezine getiren kadınlar, ürünleri market fiyatlarının altında satmalarına rağmen, alıcının olmadığını belirtti. 
 
Kendi bahçesinden topladığı ürünleri ilçe merkezinde satışa sunan Makbule Örnek (63), “Erdoğan ‘kriz yok’ diyor. Eğer kriz yoksa neden her şey bu kadar pahalı? Kimse geçinemiyor. Eskiden 100 TL ile çarşıdan birçok eşya alıyorduk şimdi ise bu parayla ancak bir iki kilo domates alabiliyorsun. Artık evime kırmızı et alamıyorum” dedi. 
 
‘HALKIN PARASI SİLAHA HARCANIYOR’ 
 
Hezex (İdil) ilçesine bağlı Bafê köyündeki bahçesinden topladığı meyve ve sebzeleri satarak ailesine baktığını söyleyen Hediye Uğur (65), “Her sabah saat 06.00’da buraya geliyorum. Yoğurt, patlıcan ve domates satıyorum. Çok yoruluyorum ancak emeğimin karşılığını alamıyorum. Ben yoğurdu 80 TL’ye satıyorum. Ancak yine de alıcı yok. Devlet halkı düşünmüyor, sadece kendi çıkarlarını düşünüyor. Halktan aldığı bütçenin tümünü mermiye harcıyor. Halkı da çaresizlik içinde bırakıyor. Halkın parasını silaha, bombaya verip dağları ve taşları bombalıyor. Bize zulüm yapıyor. Bu savaş sona ererse yaşanan kriz de çözülür. Biz artık savaş ve zulüm yerine barış istiyoruz” diye belirtti. 
 
Ayşe Tek (55) ise, satış yaptıkları yerin kayyım tarafından bariyerle daraltıldığı, sebze ve meyvelerini rahatlıkla satamadıklarını kaydederek, “Semizotu, maydanoz ve yoğurt satıyorum. Bir kilo eti 270 TL’ye aldım. Sabahtan bu yana sattığım tüm ürünlerin parası ile kilo et alabileceğim, bir akşam yemeği yani. Artık gerisini siz düşünün” diye konuştu.