'Jin, jiyan, azadî ile özgürlüğe doğru' kampanyasının startı verilecek

  • kadın
  • 10:22 19 Eylül 2023
  • |
img
HABER MERKEZİ - TJA, tecrit, savaş, kadın katliamı, doğa talanı başta olmak üzere birçok başlıkta yürüteceği 6 aylık kampanyanın startını Şirnex ve İstanbul’da verecek. 
 
Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinen Azad - TJA), "Jin, jiyan, azadî ile özgürlüğe doğru" şiarıyla 8 Mart 2024 Dünya Kadınlar Günü’ne kadar sürecek kampanyanın deklarasyonunu 15 Eylül'de Riha’da geniş bir katılımla kamuoyuna açıkladı.
 
Kampanya kapsamında başta PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit olmak üzere, Kurdistan’da özel savaş politikaları, savaş, doğa talanı, cezaevlerindeki ihlaller ve kadın katliamları gibi birçok başlıkta mücadeleyi örgütleyeceklerinin belirtildiği deklarasyonda, örgütleme çalışmalarına da ağırlık verileceği belirtildi. 
 
İLK START SILOPIYA’DA 
 
Kampanyanın startı ise Kurdistan ve Türkiye olmak üzere iki merkezde verilecek. İlk 20 Eylül’de Şirnex’in Silopiya ilçesinde 6 aylık kampanyanın startı verilecek. Kampanyanın Kurdistan ayağının startının verilmesiyle birlikte, Kurdistan’da her kent özgün programlarını çıkarıp çalışmaya başlayacak. 
 
Kampanyanın ikinci startı ise Türkiye ayağı olan İstanbul’da verilecek. 23 Eylül’de geniş katılımlı bir salon etkinliği ile düzenlenecek. Kadınların ulusal kıyafetleri ile yer alacağı etkinlikte, açıklamanın yanı sıra; kadın mücadele tarihini konu edinen sinevizyon gösterimi ve müzik dinletisi yapılacak. 
 
Verilen iki merkezi starttan sonra 6 aylık kampanya süresince kadınlar bir dizi eylem, etkinlik, kampanya ile 8 Mart 2024’e kadar alanlarda olacak.
 
TEMEL GÜNDEM TECRİT 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Hezex İlçe Eşbaşkanı Elfesya Nas, kampanyanın önemine değinerek, “Bilindiği gibi yıllardır Botan bölgesinde özel savaş politikaları yürütülüyor. Bu politikalar sonucu birçok kadın katledildi. Kadını katleden faillerin dosyaları ya cezasızlıkla sonuçlandı ya da ödül gibi cezalar verildi. Bu politikalara karşı bir kampanya başlatıldı. Silopiya’da verilecek startın ardından mahalle mahalle, köy köy, ev ev ziyaretler yapılacak. Bunun yanında kadın toplantıları yapılacak” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çeken Nas, tecridin tüm toplumu etkilediğin belirterek, “Tecrit özellikle kadınlar üzerinde sirayet ediyor. ‘Jin,jiyan, Azadî’ felsefesini dile getiren Abdullah Öcalan’dır.  Bunun bilincinde oldukları için tecridi ağırlaştırdılar. Öcalan’la iletişim kopmasıyla birlikte savaş derinleşti, bununla birlikte ekonomik kriz, doğa kırımı, gençlere yönelik özel  savaş politikaları arttı. Eğer Abdullah Öcalan’la bir iletişim olsaydı ülkenin durumu daha iyi olacaktı. Buna karşı her eve başta tecrit olmak üzere ve bununla birlikte özel savaş politikalarını anlatacağız. Kampanyanın temel amacı Abdullah Öcalan’la yeniden iletişimin kurulması ve özgürlüğünün sağlanması olacak” diye belirtti. 
 
KURDİSTAN VE TÜRKİYE’DE KADINLAR SAHAYA ÇIKIYOR 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şirnex İl Eşbaşkanı Zilan Yaman ise kampanyaya katılım için tüm nokalarda yoğun bir çalışma olduğunu ifade etti. Yaman, “Kampanyanın önemli bir ayağı da tecridin kırılmasıdır. İmralı’daki tecrit kırılmadığı sürece toplumun özgürleşemeyeceğini biliyoruz. 30 aydır İmralı’dan haber alınamıyor. Bu süreçte devletin politikalarına daha çok kadınlar maruz kaldığı bir kez daha orta çıktı. Tüm bu sorunlara karşı hem Tükiye’de hem de Kurdistan’da kadınların gündemi tecrit, kadına yönelik şiddet ve özel savaş olacak. Bu başlıklar kapsamında kadınlar sahaya çıkıyor” şeklinde konuştu.