Kurdistan’da özel savaş: Tecavüze uğradıktan sonra ajanlığa sürüklendi

  • kadın
  • 09:30 19 Eylül 2023
  • |
img
MÊRDÎN - Mêrdîn’de özel savaş politikalarıyla tecavüze uğradıktan sonra ajanlığa sürüklenen bir kadın, başından geçenleri çektiği bir videoyla tek tek anlattı.  
 
Kurdistan kentlerinde 1990’lı yıllarda “faili meçhul” cinayetler, köy yakmalar, taciz ve tecavüz yöntemleriyle uygulanan özel savaş politikaları, son dönemlerde kadın ve çocukların bedenine dönük saldırılarla sürdürülüyor. Artan uyuşturucu ve fuhuş faaliyetlerinin yanı sıra özellikle genç kadınlar uzman çavuş ve korucular tarafından hedef alınıyor. Ardından taciz ve tecavüz üzerinden tehdit edilerek, ajanlığa sürükleniyor. Söz konusu duruma itirazlar ise genelde cezasızlıkla sonuçlanıyor. 
 
En son Mêrdîn’de 21 yaşındaki genç bir kadın biri korucu 3 kişinin tecavüzüne uğradı. Genç kadının yaptığı suç duyurusu ile gözaltına alınan failler hemen sonrasında serbest bırakıldı. Söz konusu durumun yankıları sürerken, kentte benzer çok sayıda vakanın olduğu biliniyor.
 
MÊRDÎN’DE ÖZEL UYGULAMA MI?
 
Adeta “özel savaşın” pilot kenti haline getirilen Mêrdîn’de yaşanan bir başka olay daha yapılan itiraflarla ortaya çıktı. Başından geçenleri olası bir güvenlik riskine karşı kayda alan genç kadının anlatımları, Kurdistan’daki özel savaş politikalarının boyutunu gözler önüne seriyor. 
 
TECAVÜZ VE AJANLAŞTIRMA 
 
Genç kadın, bir korucu tarafından tecavüze uğradığını ve ardından ajanlık faaliyeti yaptığını dile getiriyor. Kayıttaki anlatımlarında, 2021 yılında Z.A. isimli korucu ile tanıştığını dile getiren kadın, Z.A.’nın kendisine tecavüz ettiğini, ardından farklı zamanlarda da tecavüzün sistematik olarak sürdürüldüğünü belirtiyor. 
 
1 çocuğu olan kadın, Z.A.’nın daha sonra kendisini “istihbarat” elemanlarıyla tanıştırdığını aktararak, “Bir gün bana ‘İstihbaratla tanıştıracağını, sorduklarında bizim çocukluk aşkı olduğumuzu, kendisine facebook’tan ulaştığımı, kocamdan bıkıp kendisiyle birlikte olduğumu’ söylememi istedi. Mardin Terörle Mücadele’den M.B. ve İ.Ö. ile tanıştım. Emniyet üstünü kapatmazsa üstte duran mobbese kameralarında hepsi duruyor. Onunla sevgili olduğumu, istihbarata çalışacağımı, istihbaratın bana inanması için eşimden kurtulmam gerektiğini söylemem gerekiyordu” ifadelerini kullanıyor.
 
TELEFON VE HAT VERİLDİ 
 
Görüntüdeki kadın, konuşmasına “Devlet bana bir telefon ve bir hat verdi. Elime yüzüme bulaştırdım. İki ay önce o telefonu yakalattım. Mardin terörle mücadele, bana sahte doküman çıkarttırıp, kendimi eşime karşı temize çıkarıp, devam etmem gerektiğini söyledi. Mardin istihbaratının, Z.A.’nın haberi var mı yok mu bilmiyorum. Bu oyunların içine nasıl girilmiş bilmiyorum” diyerek, devam ediyor. 
 
AİLESİYLE İLGİLİ BİLGİ AKTARDI
 
Kayıtta, Z.A.’nın kendisi gibi korucu olan ve geçtiğimiz yıllarda bir çatışmada hayatını kaybeden ağabeyinin ölümünden eşini ve ailesini sorumlu tuttuğunu söyleyen kadın, eşi, ailesi ve köylülerin yanı sıra köye geliş gidişlerle ilgili bilgi aktardığını belirtiyor. Bu bilgileri Z.A.’nın kendisine verdiğini ve ancak kendisi edinmiş gibi bilgileri tanıştığı istihbarat elemanlarına aktardığını dile getiren kadın, bu işlerin içinden çıkmak istediğinde ise tehdit edildiğini belirterek, ekliyor: “Z.A. bana sümük gibi yapışmıştı. Ne yapsam çıkamıyordum.” 
 
MA / Ahmet Kanbal