Kadınlar 'jin, jiyan, azadî' kampanyasında buluşacak!

  • kadın
  • 09:00 18 Eylül 2023
  • |
img
RIHA - TJA’nın “jin, jiyan, azadî ile özgürlüğe doğru” kampanyasında yer alan kadınlar, ev ev, mahalle mahalle gezerek örgütlenme çalışmaları yapacaklarını ve özel savaş politikalarına karşı mücadele edeceklerini belirtti. 
 
Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), "Jin, jiyan, azadî' ile özgürlüğe doğru" şiarıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne kadar sürecek kampanyanın startını verdi. 15 Mart’ta Riha’da yapılan basın toplantısıyla duyurusu yapılan kampanyanın metninde, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki mutlak tecrit, özel savaş politikaları, kadın kırımı, ekolojik talan ve anadil üzerindeki baskılar öne çıkan başlıklar oldu. Kadınlar, kampanya kapsamında köy köy, ilçe ilçe dolaşarak gezerek, bir dizi eylem ve etkinlik düzenleyecek. 
 
KAMPANYANIN AMACI
 
Kampanya dair konuşan TJA aktivisti Sevda Çelik Özbingöl, “Jîna Emînî’nin bir tutam saçı ile başlayıp, ‘jin, jiyan, azadî’ sloganıyla tüm dünyaya yayılan mücadeleden aldığımız ilhamla tüm kırımlara karşı bu yüzyılın bir kadın yüzyılı olduğunu haykıracağız. Saldırılara ‘jin, jiyan, azadî' felsefesiyle cevap olacağız” dedi. Özbingöl, eril ve iktidarcı tüm zihniyetlere karşı direnişi büyüteceklerine işaret ederek, "Kadın özgürlük mücadelesinin neferleri olarak amaçladığımız temel başlıklar var. Verdiğimiz mücadeleyi görünür kılmak, doğaya karşı gerçekleştirilen kırımın karşısında yer almak, İmralı’dan başlayarak tüm cezaevleri ve yaşamın her alanına yayılan tecridi kırmak bu başlıklardan sadece bir kaçı” ifadelerini kullandı. 
 
RIHA’NIN ÖNEMİ
 
Kampanya deklarasyonunun Riha’da açıklanmasının önemine dikkati çeken Özbingöl, Riha’nın hem kültürel hem de bulunduğu konum itibariyle önemli bir kent olduğunu söyledi. Özbingöl, “Egemen zihniyet, kentlerdeki mevcut siyasi atmosferi bitirmek için yakalama, gözaltı gibi baskı politikaları uyguluyor. Buna karşı mücadele edeceğiz. Riha, kadim halkların ve inanışların dayanışma kültürüyle yaşadığı bir yer ve biz de bu kentin sahip olduğu konum ve pozisyonu önemsiyoruz. Yürüttüğümüz kampanyanın da Riha'da başlatılması bu konumundan bağımsız değil. Riha yeni demokratik yaşamın inşa edileceği yerlerden biri olacak. Biz de bu inançla çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu. 
 
EV EV ÖRGÜTLENME
 
Yeşil Sol Parti Riha Gençlik Meclisi üyesi Senem Eriş, kampanyayla kadın ve gençlerin toplumdaki öncü rolünün yeniden açığa çıkarılacağını söyledi. Eriş, kadınların yaşadıkları sorunları tecrit ve özel savaş politikaları nezdinde ele aldıklarına işaret ederek, "Bu politikaların en derinleştiği yer Kürdistan. En çok da bu politikalar kadınlar üzerinde yürütülüyor. Çünkü egemen zihniyet, kadınların değiştirici ve dönüştürücü misyonunu biliyor. Bu nedenle bunu hedef alıyor. Biz de bu saldırılara karşı mahallelerde, sokaklarda, üniversitelerde, işyerlerinde, evlerde, fabrikalarda kadınlarla bir araya geleceğiz. Örgütlenerek onların sorunlarını dinleme ve bunlara cevap aramaya çalışacağız” dedi. 
 
Tecrit politikalarından da en çok etkilenen kesimin başında kadınların geldiğini ifade eden Eriş, şunları söyledi: "Tecrit derinleştikçe en çok kadınlar baskı altına alınıyor. Kadınlar bir yandan tecritle bir yandan da özel savaş politikalarıyla mücadele veriyor. Buna karşı büyük bir iddiayla yola çıktık. Vereceğimiz büyük direniş ile buna cevap olacağız.” 
 
‘SIRT SIRTA MÜCADELE VERECEĞİZ’
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Riha İl Eşbaşkanı Hamide Göktaş ise, kadınların her alanda iktidarın politikalarına karşı direndiğini söyledi. Göktaş, “Kadınlar bugün zorluklar içerisinde yaşam mücadelesi veriyor. Kadınlar için bir korku iklimi yaratılmış durumda. Biz de bu iklimi sırt sırta vererek birlikte kıracağız. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda dokunduğumuz kadınların nasıl etkilendiğini gözlerimizle gördük. O yüzden sokaklarda çalışma yürüterek, yeniden bu kadınlara dokunmaya devam edeceğiz. Özgür bir yaşam için umutla mücadele vererek, tüm zorlukları aşacağız. Bu baskılara örgütlenerek cevap olacağız” dedi.