Cumartesi Annesi Demir yaşamını yitirdi

  • kadın
  • 20:22 2 Temmuz 2022
  • |
img

ŞIRNAK - Yıllarca katledilen oğlunun faillerini soran Cumartesi Annesi Sare Demir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Şırnak'ın İdil ilçesinde yaşayan Cumartesi Annesi Sare Demir (85), 2 aydır kanser tedavisi gördüğü Batman Dünya Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Demir’in oğlu İbrahim Demir 1991'de Xendok köyünde gözaltına alındıktan sonra katledildi. Bir diğer oğlu Giyasettin Demir de 1998’de yine aynı güçler tarafından katledilmişti. PKK’ye katılan bir diğer oğlu Nihat Demir ise çıkan bir çatışmada yaşamını yitirmişti.

‘HESAP SORACAĞIZ’

Yaşı ilerlediği için Cumartesi Anneleri eylemlerine katılmakta artık güçlük çeken Anne Demir, Cumartesi Annelerine gönderdiği bir mektubunda yıllardır dinmeyen acısını şöyle anlatmıştı: "Zaman her şeyin ilacı ama acının ilacı değil. Yüreğimdeki yara her gün biraz daha kanıyor. 26 yıl geçti, ben yaşlandım. Yüreğim, acısını kaldıramayacak kadar yaşlandı. Sana anlattığım masallarda hep iyiler kazanırdı. Ama gerçek hayatta öyle olmadı. Bazen kötüler de kazanabiliyormuş. Ama sen yine de unutma iyiler daima haklıdır. Bir çocuğu öldürdüklerinde annesini de öldürüyorlar. İnsan olan bir anneyi ağlatmaz ama onlar zalimdi. Merak etme oğul, onları saklandıkları karanlıktan çıkaracağız, hesap soracağız” demişti.

Demir’in cenazesi Batman’dan alınarak İlçe merkezinde bulunan Şeyh Hasan Mezarlığında aile fertlerinin katılımıyla defnedildi.

BAŞSAĞLIĞI

Öte yandan Demir'in vefat haberini Cumartesi Anneleri, sosyal medya hesaplarından duyurarak şunları dile getirdi: “Bir  annemiz daha adalete ulaşamadan yaşamını yitirdi.31 yıl önce gözaltında kaybedilen İbrahim Demir'in annesi Sare Demir'in aramızdan ayrılışının derin üzüntüsü içindeyiz. Demir ailesine başsağlığı diliyoruz.”