Eğitim Sen, Rektör Bağ hakkında soruşturma açılmasını istedi

img

DENİZLİ - Eğitim Sen, Pamukkale Üniversitesi’nde BİYOM arazisine iş makineleri ile girilmesine izin veren Rektör Bağ hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Pamukkale Üniversitesi’ne (PAÜ) bağlı Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (BİYOM) çalışma alanı olan ve birçok araştırmanın yapıldığı arazi dün iş makineleri ile girilerek talan edilmişti. BİYOM’un profesörleri talana izin vermemek için direnirken, araziye gelen Rektör Hüseyin Bağ çalışmaları devam ettirdi. Denemelerin ve araştırmaların hala sürdüğü arazide görev yapan Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak ve Prof. Dr. Ali Ramazan Alan görevlilere ve iş makinelerine direndi. 

Pamukkale Üniversitesi’nde yaşanan ve kamuoyuna yansıyan olayla ilgili Rektör Bağ, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Olayın basına yansıdığı gibi olmadığını belirten Bağ, arazide pis su giderinin açılması için bitkilerin söküldüğünü savundu.

‘BİLİM İNSANLARINA ZOR KULLANILMASINI KINIYORUZ’

Eğitim Sen de, konuya ilişkin resmi sitesinden açıklama yaparak Pamukkale Üniversitesi’nde yaşananlara tepki gösterdi.

Bilim insanlarına zor kullanılmasını kınadıkları belirtilen açıklamada, “Pamukkale Üniversitesi’nde yaşananların açıklanabilir bir tarafı yoktur. Bilim insanlarına zor kullanılması ve ayrıca bunun Rektör talimatıyla gerçekleşmesini MYK’mız şiddetle kınamakta ve acilen YÖK’ün bu konu ile ilgili inceleme başlatması gerektiğini kamuoyu ile paylaşırız” denildi.