Ege Üniversitesi Başhekimi Kovid-19 için yeni servis alanları açılmasını istedi

img

İZMİR - Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Göksel, koronavirüs salgını nedeniyle hasta sayısı artacağından yeni servis alanların açılması için Anabilim Dalı Başkanları’na bir yazı gönderdi.

Dünya’da ve Türkiye’de koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ölüm ve vaka sayısı giderek artıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün akşam paylaştığı verilere göre Türkiye’de koronavirüsü salgını nedeniyle şimdiye kadar 59 kişi hayatını kaybetti.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Göksel, koronavirüs nedeniyle hasta sayısının artmasından dolayı yeni servis alanlarının açılması için Anabilim Dalı Başkanlarına bir yazı gönderdi.

Göksel, Ege Üniversitesi Hastanesi’nde Göğüs-Enfeksiyon Hastalıkları binasından sonra Fizik Tedavi Binası’nın da boşaltılıp koronavirüs hastanesi haline getirildiğini aktardı.

EGE ÜNİVERSİTESİ’NDE KORONAVİRÜS ÇALIŞMALARI

Göksel’in, gönderdiği yazısında Ege Üniversitesi Hastanesi’nde bugüne kadar yapılan çalışmalara dair şunlar belirtildi: “Bu süreçte Fizik Tedavi Binasının tüm odalarına merkezi oksijen sistemi döşenmiştir. Gastro Binasında yer alan 12 yataklı yoğun bakım alanına kuru hava sistemi kurulma başlanmış olup, 3’üncü basamak yoğun bakım standartlarına getirilecektir. Bu alanlara dahili ve cerrahi birimlerden hekim, hemşire ve personel kaydırmaları devam etmektedir. İlimizde koronavirüs şüpheli hasta sayısının artması poliklinik bekleme alanlarını riskli hale getirmektedir. Onkoloji ve kronik hastalıklı hastalarının tedavisinde aksamama olmaması amacıyla Tele-Tıp Poliklinik Sistemi kurulmuş ve hizmete pek çok birimde başarı ile devam etmektedir. Tanı amaçlı genel ilk başvuru polikliniklerinin şu an için hizmeti durdurulmuştur. Mikrobiyoloji Laboratuvarımız koronavirüs testlerinin yapılması için Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir. Bundan sonra bizim hastalarımıza yönelik testler sadece Mikrobiyoloji Laboratuvarında yapılacaktır.”

Öte yandan Göksel yazısında, karantinaya alınması gereken bazı hastaların hastaneden kaçmaya çalıştığı bilgisini de paylaştı.