Mardin'de gözaltı sayısı yükseliyor

img
MARDİN - Mardin ve ilçelerinde HDP’li yöneticiler ve meclis üyelerine dönük operasyon kapsamında gözaltına alınanların sayısı 21'ye yükselirken, kimi isimler hakkında da yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi. 
 
Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik saldırısı devam ederken sınır hattında bulunan Mardin'de Halkların Demokratik Partisi'ne yönelik gözaltı operasyonu düzenlendi. Mardin ve ilçelerinde sabah saatlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri ve belediye meclis üyelerine yönelik operasyonda 21 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. 
Söz konusu kişilerin, Kuzey ve Doğu Suriye'ye başlatılan askeri operasyonlara ilişkin sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla gözaltına alındığı öğrenildi. 
 
Yine, kimi isimler hakkında da yakalama kararı olduğu aktarıldı. 
 
BELEDİYE EŞBAŞKANI DA GÖZALTINDA 
 
Gözaltına alınan isimler şöyle: HDP'li Derik Belediye Eşbaşkanı Şerif Kıran, Artuklu Belediye Meclis üyesi M. Ali Amal, Kızıltepe Belediye Meclis üyeleri Hasip Özdemir ve Halil Yağın, Savur Belediye Meclis üyesi Derya Akyol, Kerboran Belediye Meclis üyesi İsmail Kaya, HDP il yöneticisi Hüseyin Alper, HDP yöneticisi Felemez Özgün ile Feridun Dinç, Hamza Arman, Abidin Ünay, Derya Eser, Ayten Esmes, M. Ali Aytuğ, Ahmet Demir, Şemsettin Duman ve ismi öğrenilemeyen 5 kişi.
 
Öte yandan, HDP İl Örgütü binası önünde bekleyen polislerin parti binasına giriş ve çıkış yapanların fotoğraflarını çektiği ve ellerindeki listeye göre bazı kişileri gözaltına aldığı öğrenildi.