Kırıkkale Cezaevi açlık grevindekilere vitamin vermeyi kesti

img

HAKKARİ - Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi yönetimi, açlık grevinde bulunan 44 kişiye vitamin vermeyi kesti. 115 gündür açlık grevinde olan İsmet Akın, annesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, sağlığının kötüye gitmesinden kaynaklı uyuyamadığını belirtti.

Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi'nde açlık grevinde olan 44 kişiden biri de İsmet Akın. Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Bostancık (Gulord) köyünden olan Akın, 26 Aralık 2018 tarihinden bu yana eylemde olan 6 kişiden biri. 40 yaşında olan Akın, 23 Şubat 2012 tarihinden bu yana cezaevinde bulunuyor. İki ayrı dosyadan yargılanan Akın, gözaltına alındığı tarihte mazur kaldığı işkenceden dolayı 54 gün Diyarbakır Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde kaldı. 2012 yılında cezaevlerinde yapılan açlık grevine de katılan Akın, 7 yıl sonra bu kez de İmralı tecridine son verilmesi talebiyle eylemde.  
 
YARALARI YENİDEN KANAMAYA BAŞLADI 
 
15 Nisan'da ailesiyle telefonla görüşen Akın, cezaevi yönetiminin vitamin vermeyi kestiğini belirtti. 7 yıldır kapanmayan yaralarının yeniden kanadığını dile getiren Akın, ne pahasına olursa olsun tecrit kaldırılmadan eyleme son vermeyeceklerini söyledi. 
 
'YARALI BEDENİNİ TECRİDE KARŞI ÖLÜME YATIRMIŞ'
 
Her gün ölüm haberi alma korkusuyla yaşadıklarını dile getiren Akın'ın annesi Tere Akın, taleplerinin derhal kabul edilmesini istedi. Oğlunun gördüğü işkenceye rağmen yaşam mücadelesini kazandığına işaret eden anne Akın, "İsmet 14 çocuğumdan biri. Yaşadığımız coğrafyada baskı zulmün hiç bitmedi. 90'larda devlet tarafından köyümüz boşaltıldı ve biz başka bir köye Karlı'ya (Befircan) göç etmek zorunda kaldık. Oğlum yaşanan baskılara tanıklık etti. Zulme ve baskıya karşı PKK'ye katılım yaptı. Şimdi de hukuksuz bir şekilde devam eden tecride karşı yaralı bedenini ölüme yatırmış durumda. Her kapı çaldığında oğlumun ölüm haberi mi diye kapıyı açıyorum. Yaraları git gide kötüye gidiyor. Bize iyi olduğunu söylüyor. Ancak kötü olduğunu biliyorum. Benden sağlık durumunu saklıyor. Bu kadar insan açlık grevindeyken toplumun vicdanı sanki bir çukura gömülmüş gibi. Kabul edilemeyecek bir sessizlik var. Binlerce insanın bu haklı ve vicdani taleplerine ses olalım, artık yeter bu sessizlik" diye konuştu. 
 
'VİTAMİNLER VERİLMİYOR' 
 
Anne Akın, 4 gün önce telefonla görüştüğü oğlunun, "Aldığımız vitaminler kesilmiş durumda. Gözlerim kapanıyor. Başım dönüyor. Kemiklerim ağrıyor. Karın bölgesindeki yaram yeterince sıvı almadığı için kanıyor bazen. Ağrılarımdan kaynaklı uyuyamıyorum" sözlerini paylaşarak, sessizliğe son verilmesi çağrısını yineledi. 
 
MA / Fethi Balaman