Açlık grevindeki Suat Okur kan kusmaya başladı

img

MERSİN - Tecridin kaldırılması talebiyle 16 Ocak tarihinden bu yana açlık grevinde olan Suat Okur’un kan kustuğunu dile getiren ablası Zeynep Tekin, ölümlerin olmaması için herkesi ayağa kalkmaya çağırdı.

İmralı tecridine karşı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven  öncülüğünde başlayan açlık grevleri devam ediyor. Tarsus 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 16 Ocak’tan bu yana açlık grevinde olan 28 yaşındaki Suat Okur'un sağlık durumunun kötüye gittiği belirtildi. 
 
15 Nisan günü kardeşinin açık görüşüne gittiğini ifade eden Okur’un ablası Zeynep Tekin, kardeşi ve diğer tutukluların durumlarının gitgide kritik aşamaya geldiğini belirtti. Tekin, tutukluların gün içerisinde sürekli olarak tansiyonlarının düştüğünü ve buna bağlı olarak olarak baygınlık geçirdiklerini belirtti. Tekin, kardeşinin sürekli olarak kan kustuğunu ve mide rahatsızlığının baş gösterdiğini dile belirterek, “Kardeşim artık kendi bakımını yapamaz durumda. Ona arkadaşları bakıyor. Kardeşim 80 kilodan 59 kiloya düşmüştü. 20 tutuklu vardı. Hemen hemen hepsinde bu şekilde kilo kaybı vardı” dedi.
 
TIBBİ MÜDAHALEYİ KABUL ETMEDİ
 
Geçtiğimiz günlerde kardeşi Okur'un fenalaşarak hastaneye kaldırıldığını fakat  tıbbi müdahale edilmesine karşı çıkmasından dolayı tekrar cezaevine gönderildiğini de belirten Tekin, kardeşinin söylediklerini şöyle aktardı: “Sonuç ne olursa olsun nereye giderse gitsin sonuç alıncaya ve tecrit kalkıncaya kadar eylemimizi sürdüreceğiz. Bütün irademizle direneceğiz. Sizlerde dışları da başta anneler olmak üzere herkes ayağa kalksın. Tecridi bu şekilde kırabiliriz.” 
 
Cezaevi görüşü sonrası tüm tutuklu yakınlarının duvar diplerinde ağladığını da dile getiren Tekin, “Artık herkes ayağa kalkmalı. Bizler ölüm istemiyoruz. Cezaevlerinde tabutların çıkmasını istemiyoruz” 
 
MA / Ergin Çağlar