İzmir’de HDP’li gençlere ajanlık teklifi

img
 
 
İZMİR - İzmir’de kendilerini emniyet mensubu olarak tanıtan kişilerin HDP Gençlik Meclisi üyelerine ajanlık teklifinde bulunup, tehdit etmesine ilişkin partililerce açıklama yapıldı. HDP İl Eşbaşkanı Çerkez Aydemir, bu baskı ve tehdit politikalarının kendilerini yıldıramayacağını söyledi.
 
İzmir’de son günlerde üyelerine yönelik artan ajanlaştırma ve tehditlere dair Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi tarafından basın toplantısı düzenlendi. Partinin İl Örgütü’nde yapılan açıklamaya Gençlik Meclisi üyeleri ve tehdit edilen gençler ile birlikte HDP İl Eşbaşkanı Çerkez Aydemir katıldı. 
 
Açıklama öncesi kısa bir konuşma yapan İl Eşbaşkanı Aydemir, partili gençlere dönük bu baskı ve tehdit politikalarının kendilerini yıldıramayacağını ifade etti.
 
'ÖNCE TEKLİF, SONRA TEHDİT'
 
Kendilerini emniyet mensubu olarak tanıtan kişilerin ajanlık teklifini kabul etmeyince tehditlere maruz kalan partili gençlerden biri olan Serhat Koçer, son bir ayda HDP Gençlik Meclisi üyelerine yönelik baskıların arttığını belirtti.
 
Telefon üzerinden arandıkları kişilerce kendilerine ajanlık teklifinde bulunulduğunu dile getiren Koçer, bunu reddettiklerinde konuşmanın hemen tehdide dönüştüğünü ifade etti. Koçer, "Onlarla görüşmeyi kabul ettiğimizde bize söylenenler; 12 saat çalışmamıza gerek olmadığı, kendilerine yardımcı olduğumuz takdirde, kolay bir yaşamımızın olacağı yönünde söylemler oluyor. Olumsuz yanıt alan bu kişiler daha sonra daha fazla saldırganlaşıp, daha çok yönelim içerisine giriyorlar" diye konuştu.
 
'DEMOKRATİK MÜCADELEMİZ CEVAP OLACAKTIR'
 
Bu tehditler üzerine İHD İzmir Şubesi’ne başvuruda bulunduklarını paylaşan Koçer, tehditlerin devam etmesi halinde hukuki yollar da başvurularını söyledi. 
 
Devletin bu politikalarının HDP'li gençleri yıldıramayacağını vurgulayan Koçer, "Devletin imha ve inkar politikasının günümüzdeki temsilcisi olan AKP-MHP faşizmi gözaltıyla, tutuklamayla, baskıyla, ölüme teslim alamadıkları HDP'li gençleri farklı farklı yöntemler geliştirerek teslim alabileceklerini düşünmektedirler. İçerisinden geldiğimiz mücadele ve direniş geleneği anlamayan faşizmin bu tür yöntemlerle diz çöktürmeye çalışması içinde bulunduğu acizliğin ve güçsüzlüğün net göstergesidir. Bizleri baskıyla bitirilebileceğini sanan bu zihniyete en büyük cevabımız demokratik temelde yürüteceğimiz mücadelemiz cevap olacaktır" dedi.