DİAYDER’i haberlerleştiren gazeteci Coşkun ve Pehlivan hakkında iddianame

img

İSTANBUL- DİAYDER Davası ile ilgili haber yapan gazeteci Canan Coşkun ile Halk TV’de bir programda davanın hakimi Akın Gürlek ile ilgili değerlendirmede bulunan gazeteci Barış Pehlivan hakkında iddianame düzenlendi.

İstanbul’da faaliyet yürüten Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne (DİAYDER) açılan davanın iddianamenin haberi nedeniyle Gazeteci Canan Coşkun ile DİAYDER hakkında Halk TV’de yapılan bir programda yorumda bulunan gazeteci Barış Pehlivan hakkında, “Terörle mücadelede görev alanları hedef göstermek” iddiasıyla iddianame hazırlandı.

Kürtçe hutbe ve vaaz vermenin yanı sıra katıldıkları TV programlarında yaptıkları açıklamalar ile birçok dernek faaliyeti nedeniyle 3 Temmuz 2021’de DİAYDER Başkanı Ekrem Baran, üye ve yönetici yanı sıra toplamda 28 kişi gözaltına alındı. 9 Temmuz’da Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne çıkarılan Baran’ın da olduğu 8 kişi tutuklandı.

SUÇ DUYURUSU

Aylar sonra hazırlanan ve savcı tarafından havuz medyaya servis edilen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) de hedef gösterildiği iddianameyi haberleştirip sanal medyada paylaşan gazeteci Canan Coşkun ile gazeteci Barış Pehlivan hakkında iddianameyi kabul eden İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi eski başkanı Akın Gürlek suç duyurusunda bulundu.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Suç duyurusu ardından Coşkun ile Pehlivan hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın tamamlanması ile Coşkun ile Pehlivan hakkında 12 Nisan 2022’de  “Terörle mücadele edenleri hedef göstermek” iddiasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede Coşkun’un hala süren DİAYDER Davası ile ilgili yaptığı birçok haber suç unsuru olarak gösterilmeye çalışıldı.

HABERLERDEN DAVA

Öte yandan Coşkun’un yaptığı haberlerle ile Pehlivan’ın ise yaptığı yorumlarla hakim Akın Gürlek’i PKK ve KCK’nin hedefi haline getirdiği ileri sürüldü. Coşkun ile Pehlivan’ın suçlandığı ve hakkında ceza talep edilen iddianame, 34’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkemeye gönderilen iddianamenin ise henüz kabul edilmediği öğrenildi.