24 MAYIS 2022 GÜNDEMİ

img

* PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde ağırlaştırılan tecride karşı siyasi ve demokratik mücadelenin ileri aşamaya taşınması gerektiğini belirten Mehmet Öcalan, muhalefetin tecrit konusundaki sessizliğine tepki gösterdi. 

* Federe Kürdistan Bölgesi'ndeki saldırıların özelde Kürt halkına genelde tüm halklara yönelik olduğunu belirten Devrimci Parti Genel Başkanı Öneren, ortak mücadele vurgusu yaparken, SYKP MYK üyesi Halit Elçi ise Demokratik Cumhuriyet fikriyatına işaret etti.
 
* Rusya’nın Suriye’den askerlerini çekeceği yönündeki iddiaların temelsiz olmadığını söyleyen Ortadoğu uzmanı Yusuf Karadaş, Rusya’nın boşalttığı alanlara İran’ın yerleşmesi durumunda ciddi Türkiye-İran ve İran-İsrail gerilimlerinin yaşanacağına işaret etti
 
* Ekonomik krizin cezaevlerine yansımalarını değerlendiren EGE TUHAYDER yöneticisi Selma Altan, ortalama 10 kişilik bir koğuşun aylık asgari ihtiyacının 8 bin TL olduğunu belirterek, cezaevlerindeki ekonomik krizin tecrit ve yalnızlaştırma politikasının bir parçası olduğunu söyledi. 
 
* Enfal katliamından kurtulan Aram Haci Kake Xan ve İsmail İbrahim, Türkiye’nin hava saldırılarında katledildi. Saldırıda yaralananlara yardım için evden çıkan Haci Kake Xan, mezar taşına “Bijî Serok Apo” yazılması vasiyetinde bulundu. 
 
* Yaşanan siyasal, sosyal, ekonomik tüm krizlerin bir zincirin halkası gibi PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride bağlı olduğunu ve ülkenin "kaynayan kazan"a dönüştüğünü belirten avukat Serhat Çakmak, tecrit bitmeden diğer hususlarda ilerlemenin olmayacağını söyledi. 
 
* Türkiye'nin saldırıları nedeniyle Federe Kürdistan Bölgesi'ndeki yaylalara gidiş yasaklandı. Arıcılıkla geçimini sağlayan Yusuf Elî Şerîf, “Her yer bombalandığı gibi, Türkiye’nin askerleri yaylalara çıkmamızı de engelliyor” dedi.  
 
* Türkiye’nin saldırılarına karşı birlik çağrısı yapan Beytüşşebaplılar, “Kürtler ihanet etmemeli, topraklarını korumalı” dedi. 
 
* Şırnak’ı maden işletmeleriyle talan eden AKP’li Süleyman Bölünmez, bu kez Cudi Dağı eteklerinde bulunan Gundikremo’da köylülerin arsalarına göz dikti. 
 
* Êzidîlerin iradesini yok sayan “Şengal Anlaşması” ile yeni bir ordu ve yönetim kurmaya çalışan egemen güçler, yeraltı kaynaklarına ulaşıp, dünyaya pazarlamayı amaçlıyor. 
 
* Telefonla aranarak ölümle tehdit edilen İHD Hakkari Şubesi Eşbaşkanı Yusuf Çobanoğlu, kendisini tehdit eden odakları rahatsız etmeye devam edeceğini söyledi. 
 
* Kadın Savunma Ağı’ndan Buse Üçer, “Doktorlar kürtaj işlemini gerçekleştirdikten sonra karşılaşacakları uygulamalardan çekindikleri için kürtaj yapmıyor” dedi. 
 
* HDP 4’üncü Olağan Kadın Konferansı’na katılan delegeler, savaşa karşı ortak mücadele ve demokrasi için kadın ittifakı vurgusu yaparak,  “Korku duvarlarını yıkarak ortak mücadele etmemiz şart” mesajını verdi.
 
* İktidarın savaş politikaları nedeniyle bütçenin adil dağıtılmadığını ifade eden Eğitim Sen Mersin Şube Eşbaşkanı Mahmut Sümbül, "Savaşa değil eğitime, emekçiye ve halka bütçe" dedi. 
 
* Harran Üniversitesi Hastanesi’nde yaşanan ciddi doktor eksikliğinden dolayı hastanede 9 bölümün kapandı. 
 
* Sayıları çoğalan elektrikli scooterlar sokakların ortasına, kaldırımlara ve alt geçitlere park ediliyor. Bu durum yaya güvenliğini tehlikeye atıyor.
 
* Amedspor ile Tarsus İdman Yurdu maçı sonrası takımına kesilen cezalara tepki gösteren Amedspor As Başkanı Cahit Akın, artık ceza almadıkları zaman şaşırdıklarını belirterek, “Pes etmek yok, mücadeleye devam” dedi.
 
*  Ekoloji paneli için Diyarbakır’a gelen ekoloji aktivistleri, Kürt kentlerinde sürdürülen savaşın sadece tank top ile yapılmadığını mekan ve doğa kırımı şeklinde de yürütüldüğünü söyleyerek, ekolojik yıkıma karşı mücadele edilmesini istedi. 
 
* Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 442'nci gününde devam edecek. 
 
* Süleymaniye’de uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Kürt siyasetçi Zeki Çelebi’nin cenazesinin Van'a gelmesi bekleniyor. 
 
* MHP, HDP ve CHP'nin Meclis grup toplantıları gerçekleştirilecek. (10.45/ 12.45/ 13.30) CANLI
 
*10 Ekim Mitingi çağrıcısı sendika ve meslek odaları ile 10 Ekim Davası Avukat Komisyonu, davadaki son gelişmeler ve yapılan açıklamalara dair KESK Merkezi Toplantı Salonu'nda basın toplantısı düzenleyecek. (11.00)
 
* BES Mersin Şubesi, KHK ile ihraçlara ilişkin sendika binasında basın toplantısı düzenleyecek. (12.30)
 
* KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan hakkında Berkin Elvan'ı haberleştirdikleri gerekçesiyle açılan davanın 3'üncü duruşması İstanbul 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (13.30)