EMEP Diyarbakır’da Kürt dil atölyesi çalışması başlattı

img

DİYARBAKIR - EMEP Partisi, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı vesilesi ile Diyarbakır'da Kürtçe dil atölyesi çalışması başlattı.

Emek Partisi (EMEP) Diyarbakır İl Örgütü ile EMEP Gençliği Diyarbakır İl yönetimi, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı vesilesi ile başlatacakları Kürtçe Dil Atölyesi’ni yaptıkları basın toplantısı ile duyurdu. EMEP İl Örgütü binasında yapılan açıklamayı, Emek Partisi Gençlik üyesi Üyesi Nurgül Deniz yaptı.  Deniz, “İnkâr politikalarına karşı Kürt halkının mücadelesi sürecektir” dedi.

‘İKTİDARIN IRKÇI POLİTİKALARININ SONUCU'

Deniz, mevcut iktidarın Kürtçe yasağını kaldırmakla övündüğünü ancak geçmiş iktidarların baskılarından geri kalır bir yanının olmadığını söyleyerek, "Sokakta Kürtçe konuşanların saldırıya uğraması ve katledilmesinin tek sorumlusu, iktidarın ırkçı politikalarıdır. Kürtçe kültür-sanat kurumlarını kapatan, kayyumlar eliyle belediyelerin tüm anadilde hizmetlerini sonlandıran yine bu hükümettir” diye belirtti.

ATÖLYEYE KATILIM ÇAĞRISI

Deniz, "EMEP Diyarbakır İl Örgütü ve EMEP Diyarbakır Gençliği olarak gerçekleştirecekleri dil atölyesine çağrı yaparak, “Bizler, bu mücadelenin bir parçası olarak, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı vesilesi ile Kürtçe Dil Atölyesi başlatıyoruz. Bu atölyeye Diyarbakırlı gençleri çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kürtçe Dil Atölyesi yöneticisi Reşo Ronahi ise, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı vesilesiyle açacakları Kürtçe Dil Atölyesi için 22 Mayıs'a kadar kayıt işlemlerinin devam edeceğini belirterek, kentteki gençlere atölyeye kayıt yapmaya davet etti.