‘Gazeteci Tepe'nin failleri yargılansın’

img

İZMİR - İHD İzmir Şubesi, 1993 yılında gözaltına alındıktan sonra öldürülen Özgür Gündem Gazetesi Bitlis muhabiri Ferhat Tepe’nin faillerinin cezalandırılmasını istedi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" sloganıyla Konak ilçesinde bulunan Eski Sümerbank önünde açıklama yaptı. "Failler belli kayıplar nerede" ve "Kayıplar vicdanındır sahip çık" yazılı pankartların taşındığı eylemde açıklamayı derneğin şube yöneticisi Ahmet Çiçek yaptı. Çiçek, 28 Temmuz 1993 yılında gözaltına alındıktan sonra katledilen Özgür Gündem Gazetesi’nin Bitlis muhabiri Ferhat Tepe'nin faillerini sordu.
 
Çiçek, Türkiye'de iktidarların değiştiğini ancak Özgür Gündem Gazetesi’ne yönelik baskıların her dönem devam ettiğini dile getirdi. Devletin 90'lı yıllarda olduğu gibi bugün de Özgür Gündem’e saldırdığına dikkat çeken Çiçek, Tepe'nin katledildiğini hatırlattı. Tepe'nin polisler tarafından zorla bir araca bindirilip Mahallebaşı Karakolu’na götürüldüğünü belirten Çiçek, daha sonra Tepe'nin babasının aranıp tehdit edildiğini vurguladı. Çiçek, “Türk İntikam Tugayı üyesi olduklarını söyleyen kişilerin Tepe'nin babasına Bitlis'teki DEP İl Şubesinin kapatılmasını ve kendilerine 1 Milyar lira verilmesini aksi halde oğlunun öldürüleceği söyledi. 4 Ağustos 1993 yılında Tepe'nin cenazesinin Hazar Gölü kıyısında bulundu" diye belirtti. 
 
BAŞVURULAR SONUÇSUZ KALDI
 
Savcının Adli Tıp Kurumu raporu istemeden aynı gün "Boğularak yaşamını yitirdi" yönünde karar alarak Tepe'nin "Elazığ Kimsesizler Mezarlığına" gömdürdüğünü söyleyen Çiçek, "Ailenin Ferhat’ın kaçırılması, kaybedilmesi ve öldürülmesi ile ilgili yaptığı tüm başvurular sonuçsuz bırakıldı. Ferhat’ı Diyarbakır Jandarma Alay Komutanlığı’nda sorguda gördüğünü söyleyen çok sayıda tanığın ifadesine başvurulmadı. Olayı aydınlatacak, sorumluları açığa çıkartacak etkin bir soruşturma yürütülmedi. AİHM’in eksikliklerini ‘şaşkınlık verici’ olarak değerlendirdiği soruşturma, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2013 yılında zamanaşımı gerekçesiyle kapatıldı” şeklinde konuştu. 
 
AHİM TÜRKİYE'Yİ MAHKÛM ETTİ
 
Ailenin, Tepe’nin devlet yetkilileri veya onların bilgisi dâhilinde hareket edenlerce kaçırıldığı, gözaltında işkence edilerek öldürüldüğü ve hükümetin etkin bir soruşturma yürütmediği iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne ve Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu aktaran Çiçek, “AİHM 9 Mayıs 2003 tarihli kararında Ferhat Tepe’nin ölümünden sorumlu olabilecek kişilerin belirlenmesine yönelik etkili bir soruşturma yürütülmediği gerekçesiyle yaşam hakkının ihlal edildiğine karar vererek Türkiye’yi mahkûm etti. Ayrıca Ankara 8. Sulh Ceza Hâkimliği Korkmaz Tağma’nın kişilik haklarını koruma kapsamında 17 Aralık 2018 tarihinde Tağma hakkındaki 56 içeriğin tamamına yönelik engellenme talebinin kabulüne karar verdi” dedi.
 
Çiçek, Ferhat Tepe’yi katledenlerin cezalandırılmasını ve SADAT denilen karanlık yapılanmanın danışmanı olan Korkmaz Tağma üzerindeki koruma zırhının kaldırılmasını istedi.