Ülkelerden Lübnan'a başsağlığı mesajları

img

HABER MERKEZİ- Beyrut'ta meydana gelen patlamanın ardından pek çok ülke Lübnan için seferber olurken, liderler başsağlığı mesajı paylaştı. 

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kimyasal patlayıcıların bulunduğu depoda meydana gelen patlamanın yaşamını yitirenlerin sayısı artarken, koronavirüs salgınının yanı sıra ülkede etkili olan ekonomik kriz sağlık alanında yetersizlik yaşanmasına neden oluyor.

Ambulans ve sağlık ekipmanları konusunda pek çok ülke Lübnan için seferber olurken, ülkelerden başsağlığı mesajları da gecikmedi.

Patlamanın ardından açıklama yapan Lübnan Başbakanı Hasan Diab, “Lübnan’da bugün yaşanan felaketin sorumlularından hesap sorulacak” diye konuştu.

ÜLKELERDEN BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada, Beyrut’ta meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler için Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun’a başsağlığı dileklerini iletti. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, “Rusya, Lübnan halkının acısını paylaşıyor. Ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, tüm yaralılara acil şifalar dileklerimizi iletmenizi istirham ediyorum” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Lübnan halkına taziye mesajını ileterek, “Lübnan halkıyla kardeşçe dayanışmamı ifade ediyorum” dedi. Macron, “Fransa, Lübnan’ın her zaman yanındaydı. Halihazırda Lübnan’a sevk edilen bir yardımımız bulunuyor” diye kaydetti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile telefonda görüştü. Görüşmede Erdoğan başsağlığı dileklerini iletti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Patlama sonucunda iki vatandaşımız hafif şekilde yaralanmış olup, durumları yakından takip edilmektedir” bilgisine de yer verildi.

HDP’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar da patlama ile ilgili açıklama yaptı

Başsağlığı dilenen açıklamada “Bu patlamanın sebebinin en kısa zamanda ortaya çıkarılmasını bekliyor, Lübnan halkının yaralarının sarılması için uluslararası toplumu acil göreve çağırıyoruz. Lübnan halkı ile dayanışmak adına üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz” denildi.