Barış Anneleri: Timtik ve Ünsal'ın taleplerini kabul edin

img
İSTANBUL -  Ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünden seslenen Barış Anneleri, avukatların taleplerinin kabul edilmesini istedi. 
 
Barış Anneleri İnisiyatifi, adil yargılanma talebi ile ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal'ın durumuna dikkat çekmek amacıyla Timtik’in bulunduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Timtik’in yakınları, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyesi aileler, Adalet için Dayanışma Platformu ve çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada Timtik ve Ünsal’ın fotoğrafları ile “Ölüm oruçlarına ses ver”, “Ebru ve Aytaç tahliye edilsin” dövizleri taşındı.
 
Barış Annesi Güler Buğday, avukatların taleplerinin kabul edilmesini istedi. Barış Anneleri olarak 25 yıldır barış için mücadele ettiklerini ifade eden Buğday, “Nerde adaletten bahsediliyorsa barış anneleri olarak biz oradaydık. Nerde bir savaş ve çatışma varsa onu durdurmak için biz oradaydık. Şimdi de yıllardır bizi mahkeme salonlarında savunan avukatların adalet talebi için buradayız. Avukatlarımız adalet talep etmekten başka bir şey istemiyor. Onların bir suçu yok ve suçsuz yere yıllardır cezaevindeler. Onların bir an önce serbest bırakılıp yaşamlarının kurtarılmasını istiyoruz. Türkiye’de barışın ve adaletin sağlanması için çok insan bedenini ölüme yatırdı. Barış ve adalet sadece Kürtler ve solcular için değil herkes için gereklidir. Onarın talepleri karşılanıncaya kadar herkesin mücadele etmesi gerekiyor” diye konuştu.
 
‘TAHAMMÜLÜMÜZ YOK’
 
Ardından söz alan Barış Annesi Sultan Bozkurt da, açlık grevleri ve ölüm  oruçlarını çok iyi bildiklerini söyledi. Timtik ve Ünsal’ın adalet talep ettiğini ifade eden Bozkurt, bu taleplerinin bir an önce yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. 
 
ÜNSAL:  MUTLAKA KAZANACAĞIZ
 
Ardından  TAYAD’lı aileler adına söz alan İsmail Kara, Küçükçekmece’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki Aytaç Ünsal’ın gönderdiği mesajı okudu Ünsal, mesajında şu ifadeleri kullandı: “Ucuz oyunlarıyla irademizi kıramayacaklar, bize boyun eğdiremeyecekler. Haklı olanlara boyun eğdirecek güç yoktur;  biz hakkımız olanı istiyoruz. Tüm halkımız için adil yargılanma hakkımızı alacağız. Hastane önünde, evlerinde, meydanlarda bizi bekleyen, düşünen herkesi yanımızda hissediyorum; hepinizi çok seviyorum. Mutlaka kazanacağız.”
 
‘ONLARIN SESİNİ ARTIK DUYUN’
 
Avukat Ebru Timtik’in dayısı Yıldırım Deniz ise “Çocuklarımız adalet istiyor. Onların başka bir talebi yok. Buradan devlete sesleniyorum çocuklarımızı bırakın bizi alın onların cezasını biz çekelim. Eğer çocuklarımız suçluysa onları adil yargılayın. Çocuklarımızın artık etleri değil kemikleri eriyor. Onları yaşatmak istiyoruz” diye konuştu. 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenen Deniz, “Adalet için Ankara’dan İstanbul’a yürüdün bizim çocuklarımızda adalet istiyor onların sesini artık duyun. Neden bir şey demiyorsunuz artık sesinizi çıkarın bir daha bizden nasıl oy isteyeceksiniz. Çocuklarımızı yaşatmak istiyoruz artık yeter” diye konuştu.
 
Son olarak söz alan Adalet İçin Dayanışma Platformu üyesi Sevilay Derman, Timtik ve Ünsal’ın taleplerinin kabul edilmesi ve serbest bırakılmalarını istedi.
 
Açıklama alkış ve sloganlar eşliğinde son buldu.