Çankaya Belediyesi’nden ‘Kuğulu’ manipülasyonu

img
ANKARA - Kuğulu Park’taki ağaç katliamına ilişkin ajansımızın yayınladığı haberi yalanlayan Çankaya Belediyesi, bu yılın Temmuz ayında çekilen fotoğrafın 2017 yılına ait olduğunu ileri sürerek, konuyu manipüle etmeye çalıştı.  
 
Ankara Çankaya Belediyesi, Mezopotamya Ajansı'nın (MA) dün “Kuğulu Park’ta ‘budanan’ ağaçlar yeşermeyecek” başlığıyla abonelerine servis ettiği haberi yalanladı. Belediye tarafından ajansımıza gönderilen açıklamada, 7 Temmuz 2020 tarihinde çekilen fotoğrafın 2017 tarihine ait olduğu öne sürüldü. 
 
BELEDİYEDEN MANİPÜLASYON  
 
Belediye, ayrıca ajansımız tarafından 7 Temmuz 2020’de çekilen fotoğrafın üzerine “2017 yılı” yazarak, resmi Twitter hesabında paylaşımda bulundu. Söz konusu paylaşımda, “Kuğulu Park 2017 yılında yaptığımız budamadan sonra daha da yeşil... İlk budamanın ardından çekilen ve bugün çekilen fotoğraflar...” ifadelerine yer verildi. Yine, budanmış ağaçların görünmediği bir açıdan çekilen fotoğraf da üzerine “2020 yılı” yazılarak paylaşıldı. 
 
‘DAHA YEŞİLLENDİ’ İDDİASI
 
Belediye tarafından gönderilen açıklamada, haberin gerçeği yansıtmadığı ileri sürülerek, “2017 yılı Ağustos ayında, biri ağır 3 kişinin yaralanmasına sebep olan park içindeki bir ağacın devrilmesinin ardından Orman Genel Müdürlüğü ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan budama işlemleri için izin alınmıştır. Orman Genel Müdürlüğü ekiplerinin Parkta yaptığı incelemede bazı ağaçların kuruduğu ve bazılarının da kurumak üzere olduğu tespit edilmiştir. Alınan izinler üzerine ağaçların kurtarılması amacıyla budama yapılmıştır. Biyolojik ömrünü dolduran ve sert zeminde bulunduğu için kurumak üzere olan bazı ağaçlar budamaya rağmen kurtarılamamıştır. Kuğulu Park’ta yapılan budamadan sonra parkın uzantısında bulunan Polonya Büyükelçiliği de aynı tarihlerde bahçesindeki ağaçları budamıştır. Yapılan budamalardan sonra ağaçların canlandığı ve daha yeşil bir hal aldığı görülmüştür. Kuğulu Park’taki ağaçlar budama işleminden sonra daha da gençleşmiş ve yeşillenmiştir. Ayrıca parkta can güvenliğini tehdit eden bir durum kalmamıştır” denildi. 
 
Ancak, konuya ilişkin daha önce hazırlanan raporlar, söz konusu açıklamada yer alan kimi iddiaları yalanlar nitelikte. Açıklamada yer verilen, “biyolojik ömrünü dolduran ve sert zeminde bulunduğu için kurumak üzere olan bazı ağaçlar budamaya rağmen kurtarılamamıştır” iddiası da bunlardan birisi. 
 
RAPORLAR İDDİALARI ÇÜRÜTÜYOR
 
Peyzaj Mimarları Odası, Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği ve Kavaklıkderem Derneği tarafından hazırlanan 25 Aralık 2017 tarihli raporda, “budama” adı altında yapılan işleme ilişkin “ağaçların gövdelerinden kesilerek doğrandığı” tespiti yer aldı. 
 
Raporda, şu tespitlere yer verilmişti: “Yapılan işleme bakıldığında: ağaçların budanmadığı gövdelerinden kesilerek deyim yerindeyse doğrandığı ortadadır. 46 adet ağacın kesilmesi sonucunda parkın görünümü tümüyle değişmiş ve çirkinleşmiştir. Geniş yapraklı ağaçların sürgün verme yeteneğinden yararlanarak, belirli bir yükseklikten kesilmesi, bu işlemin 10-15 yıl aralıkla yinelenmesi işlemine ‘tetar işletmeciliği’ denir. Anadolu köylüsü kavak ve söğüt ağaçlarında ‘tetar işletmeciliği’ uygulaması yaparak yakacak odun ve yapı malzemesi üretir. Ancak böyle bir uygulamayı parklarda yapmak doğru bir seçim değildir. Elma armut gibi meyve ağaçları yaşlanıp verimden düştüğünde (yeniden sürgün vereceği için) ağaçlar gövdesinden veya kalın dallarından kesilir. Bu uygulamayla bir süre daha meyve alınabilir. Kuğulu Park örneğinde bu yöntemi uygulamak doğru olmaz. Kısaca söyleyecek olursak; budama uygulamalarında belirlenmiş olan amaç, ağacın türü, sağlığı ve bulunduğu yer önemlidir.”
 
‘BUDAMA’ DEĞİL ‘DOĞRAMA’
 
Aynı dernek ve meslek odaları tarafından 2019 yılının Ağustos ayında açıklanan 2’nci raporda ise,  belediyenin yaptığı “budama” hakkında “acımasız bir işlem” nitelendirmesi yapılmıştı. Söz konusu raporda da şu ifadelere yer verilmişti: “Çankaya Belediyesi sorumluluğunda olan Kuğulu Park, Kasım 2017 tarihinde ‘budama’ adı altında acımasız bir işleme uğramıştı. Yapılan işlem yerinde incelenerek 25.12.2017 tarihinde ‘Kuğulu Park Ağaçlarının Budanmasına! İlişkin İnceleme Yazanağı’ hazırlanarak Belediyeye ve kamuoyuna sunulmuştu. Budama sınırlarının çok ötesindeki işlemi ‘budama’ değil ‘doğrama’ olarak nitelediğimiz yazanağa Belediye yetkililerinden bir yanıt alınamamıştır. Buradan Çankaya Belediyesi’nin yaptığı eylemi savunduğu çıkarılabilir.”
 
2017 yılına ait raporda imzası bulunan orman mühendisi Ahmet Demirtaş ise, dün konuya ilişkin ajansımıza konuşmuş ve şu ifadeleri kullanmıştı: “Ağaçlar incelenmeden, belli bir yükseklikten kesildi ve sonuç bugün ortada. Çok sayıda akkavak, saplı meşe ağacı kurudu ve bir daha yeşermesi olanaklı değil. Ancak o dönem gerekenler yapılıp ağaçlar tek tek incelenseydi, kuruyan ağaçlar da yaşatılabilirdi. (…) Böyle bir budama olmaz. ‘Bu ağaçların bir kısmı yeşerse bile eski durumuna gelmez, burayı tekrar gölgelemez’ demiştik. Gelmedi.”
 
MA / Zemo Ağgöz