‘İktidar tüm kazanılmış haklarımızı gasp etmek istiyor’

img

İZMİR- Birleşik Metal İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Kale Pratt işçileri için düzenlenen destek eyleminde konuşan Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Sendikalı olmak, kıdem hakkı kazanmak kazanılmış haklardır. İktidar bu hakları gasp etmek istiyor. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) İzmir Şubeleri, Gaziemir Serbest bölgede bulunan Kale Pratt fabrikasından Birleşik Metal İş Sendikası’na üye oldukları için atılan 94 işçiye destek vermek amacıyla Gaziemir Serbest Bölge’de eylem yaptı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen eyleme, DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, DİSK'e bağlı sendikaların şube yöneticileri, Birleşik Metal İş Genel Başkanı, KESK İzmir Şubeler Platformu, Emek Partisi, HDP ve siyasi partiler katıldı. Sık sık "İş, ekmek, özgürlük" , "Kale işçisi yalnız değildir", "Atılan işçiler geri alınsın" sloganları atıldı.

‘KAZANILMIŞ HAKLAR GASP EDİLMEK İSTENİYOR’

Eylemde ilk olarak konuşan Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Türkiye'de hukuksuzlukların giderek arttığına dikkat çekerek, "Sendikalı olmak, kıdem hakkı kazanmak kazanılmış haklardır. İktidar bu hakları gasp etmek istiyor. Buna göz yummayacak ve direncimizi daha fazla ortaya koyacağız" dedi. Kale Pratt işçilerinin hukuksuz bir şekilde işten çıkarıldığını dile getiren Serdaroğlu, "Burada bir anayasa suçu işleniyor. İnsanların geleceği çalınıyor. Bu ülkede yasaları yürütenler bu hukuksuzluklara göz yumuluyor, hatta teşvik ediliyor. Bu fabrika önünde eylem yapılmasına engel olmaya çalışıyorlar. Türkiye'nin geldiği sistem bu. Zorba sistemi" diye konuştu.

‘İŞVERENE SU İŞLEMEK SERBEST, İŞÇİYE SENDİKALI OLMAK YASAK’

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise işçilerin bir sendikaya üye olmak istemesinden dolayı işten atıldığını hatırlatarak, "Serbest bölgede, işverene her türlü yasayı çiğnemek, Anayasayı yok saymak, sendika düşmanlığı yapmak, işçilerin haklarına el uzatmak serbest. İşçilere ise Anayasal hakları bile fiilen yasak. Burası Türkiye düzeninin bir özeti gibi. İşverenlere suç işleme serbestliği verilerek, işçiler örgütsüz bırakılarak sadece işyerlerinde değil tüm ülkede işçilerin yarattığı değerlere el konuluyor" diye belirtti.

‘ONUR MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Bergama, SF Tekstil ve Kale Prat işçilerinin direnişlerini sürdürdüğünü aktaran Çerkezoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Direnen arkadaşlarım sadece kendi hakları için değil, işçi sınıfının tamamı için ve hatta memleketin geleceği için direniyorlar. Buradaki direniş sadece işten çıkarılan 94 arkadaşımızın meselesi değildir, DİSK’in meselesidir, işçi sınıfının meselesidir ve memleket meselesidir. Bu adaletsizliklere karşı direnmek, mücadele etmek haktır. Ve hak olmanın da ötesinde görevdir. Onuruyla direnen, adalet isteyen, haksızlık karşısında eğilmeyen arkadaşlarımız işbaşı yapana kadar, bizler de onlarla kol kola omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz. Bedeli ne olursa olsun bu onur mücadelesinin sonuna kadar yanında olacağız.”

Yapılan konuşmalar ardından eylem atılan sloganlarla son buldu.