Sosyolog Yardım: İntiharın artması toplumsal çözülmenin göstergesidir

img

ŞIRNAK – Ekonomik gerekçelerle son zamanlarda 21 kişinin intihar etmesini değerlendiren sosyolog Leyla Yardım, intihar için özelikle kamusal alanların tercih edildiğine dikkati çekerek, bu durumun toplumsal çözülmelerin de arttığının göstergesi olduğunu söyledi. 

Türkiye’de artan ekonomik sorunlar gerekçesi ile evlerine ekmek götüremediklerini, borçlarının olduğunu belirterek, her gün bir intihar vakası yaşanıyor. Kaymakamlık binasında iki intihar girişiminin yaşandığı Şırnak’ın Cizre ilçesinde Nezir Kılıç isimli yurttaş hayatını kaybederken, D.O. isimli yurttaş ise son anda ikna edilerek intihardan vazgeçirildi. Sadece son 56 günde 21 kişinin ekonomik koşulları gerekçe göstererek intihar etmesini sosyolog Leyla Yardım değerlendirdi.
 
‘ÖLÜM SON ÇIKIŞ NOKTASI OLARAK GÖRÜLÜYOR’
 
İntihar vakalarında yaşanan artışın sebeplerini “Psikolojik travmalar, ekonomik sıkıntılar, devlet politikaları ve ailevi sıkıntılar” olarak sıralayan Yardım, “Bunlar insanları belli süreçten sonra kimlik, ruhani veya bir yoksulluk bunalımına sürükleyip intiharın artmasına sebep vermektedir” dedi. İntihar vakalarının toplumu derinden etkileyen bir konu olduğunu ifade eden Yardım, bir toplumda intihar vakalarının artmasının aynı zamanda toplumsal çözülmelerin de arttığının göstergesi olduğunu belirtti. Ekonomide, siyasette, sanatta, bilimde, aile yapılarında, gençlerde, yaşlılarda, çocuklarda herkeste bir problemin meydana geldiğine işaret eden Yardım, “İnsan psikolojisi nereye varıyor? İnsan sosyolojisi nereden nereye doğru kaydı? Bu soruların cevabı hazine dediğimiz toplumun içerisinde. Biz bu hazineyi yavaş yavaş kaybediyorsak ‘ne yapıyoruz’ diye sormamız lazım” değerlendirmesinde bulundu. İntihar vakalarının artmasının temel nedenlerinden birinin sistemdeki bozukluk olduğunun altını çizen Yardım, insanların ölümü son çıkış noktası olarak görmesinin tehlikeli bir sürecin belirtisi olarak açıklanabileceğini ifade etti.
 
‘GÖRÜNMEK İSTİYORLAR’
 
İntihar vakalarına karşı duyarlı olunması gerektiğine işaret eden Yardım, “Yaşamdan vazgeçmek büyük bir cesarettir. Eğer ki; bu insanlar şu an kendi yaşamlarından vazgeçiyorlarsa iyi düşünmek lazım. İnsanlar gözümüzün önünde  ‘Ben buradayım’ diyerek intihar ediyorlar. İntihar vakaları artık topluma açık, kamusal yerlerde yaşanıyor. Çünkü bu insanlar görünmek istiyorlar. ‘Benim problemimi görmediniz, ben artık buradayım, çözüm üretmediniz ve yok olmak istiyorum’ mesajını veriyorlar” diye aktardı. 
 
‘TÜRKİYE’DEKİ İNTİHARLAR EKONOMİK’
 
İntihar vakalarının politik nedenlerle bağlantılı olduğunu ifade eden Yardım, intihar edenlerin ailesine, komşusuna giderek çözüm bulamamasının toplumsal çözülme ile alakalı olduğunu dile getirdi. Yardım, “İnsanlar siyasi kurumları kendilerine son başvuru merkezi olarak görüyor. Eğer ki bu kurumlar da bu insanları kendi kapılarından boş gönderiyorsa bu konunun hepsini ben devlete yöneltiyorum. Bu intihar vakalarına bir çözüm üretmek, insanları yaşamlarına son vermekten vazgeçiren çözümlerin üretilmesi gerekiyor" diye belirtti. Türkiye’de son zamanlarda ortaya çıkan intihar vakalarının ekonomik sebeplerden kaynaklandığına dikkat çeken Yardım, bunu önlemenin refah seviyesinin yükseltilmesi ve işsizliğin ortadan kaldırılması ile mümkün olduğunu dile getirdi. 
 
‘KATİL DE ADAY DA BİZİZ’
 
Bir intihar vakasının daha yaşanmaması için çalışmalar yürütülmesi gerektiğine dikkat çeken Yardım, “Bugün psikologlar, sağlıkçılar, doktorlar toplumun her kesiminden destek almak gerekiyor. ‘Bu intiharları nasıl çözüme kavuştururuz’ sorusuna cevap olmak lazım. Bu intihar olaylarını durdurmak için neler yapılması gerektiğini çözmeliyiz. Bugün bu intihar vakalarının hepsinin katili biziz. Birer adayı da biziz. Bugün yaşlı, genç, kadın ve öğrenci intihar ediyorsa toplumun bir problemi vardır ortada. Bu problemleri tek tek olgusal taşlara ayırarak çözmemiz lazım” diye konuştu. 
 
MA / Müjdat Can