Kilosu 45 TL olan otlu peynirin alıcısı yok

img

VAN –  Otlu peyniriyle meşhur Van’ın Peynirciler Çarsısı esnafı, ekonomik krizden dolayı kilosu bu yıl 45 TL'ye yükselen otlu peynirin alıcı bulamadıkları için ellerinde kaldığını söyledi. 

Ülkede gün geçtikçe etkisi büyüyen ekonomik kriz, Van’ın meşhur otlu peynirini de vurdu. Kentteki Peynirciler Çarşısı’nda geçen yıl 30-35 TL olan otlu peynirin kilosu bu yıl 45 TL'ye yükseldi. Bu fiyattan alıcı bulamayan otlu peynirler tezgahlarda kalırken, çarşı esnafı müşteri bulamamaktan dertli.
 
Hayvancılık ve tarımdaki gerileme yüzünden peynir fiyatının bu yıl daha da yükseldiğini belirten çarşı esnafı, alıcı bulamadıkları için de peynirlerinin ellerinde kaldığını kaydetti.
 
Çarşıda 25 yıldır esnaflık yapan Ahmet Ayan, son iki yıldır ekonomik kriz yüzünden işlerinin iyi gitmediğini dile getirdi.
 
‘İNSANLARDA PARA YOK’
 
Sadece çarşı esnafının değil, kent genelinde esnafın zor günler geçirdiğini söyleyen Ayan, “İnsanlarda para olmadığı için alışverişe gelemiyorlar. Eskisi gibi yabancılar da Van’a gelmiyor.  Geçen sene 1 kg peyniri 30-35 TL’ye satıyorduk, şimdi aynı peyniri 45 TL’ye satıyoruz. Kendimiz zam yapmıyoruz. Süte, yoğurda zam geldiği için peynir de haliyle zamlanıyor. Yalnızca peynir zamlandı desek yalan olur. Tüm ürünlere yüzde 100 zam geldi diyebilirim. Yapılan zamlar vergilerin yüksek olmasından kaynaklanıyor” dedi.
 
ÜRETİM OLMAYINCA FİYATLAR YÜKSELDİ
 
Rüstem Apaydın da 40 yıldır aynı çarşıda esnaf. O da özelikle son iki yıldır işlerin kötüye gitmesinden dertli.
 
“Eskiye nazaran işlerimiz düşüş gösterdi. Biz de öylece dükkanlarımızın önünde beklemedeyiz. Eski satışlarımızı yapamıyoruz. Geçen sene peynir fiyatı uygundu şimdi 10-15 TL arası artış olduğu için insanlar alamıyor. Peynir fiyatının yüksek olmasının nedeni de köylünün üretim yapamaması” diyen apaydın, köylünün şehirlere göç etmesiyle hayvancılık azaldığı için bu durumun haliyle peynir fiyatlarını etkilediğini ifade etti.
 
'GARİBANLAR NE YAACAK?^
 
Ekonomik krizin yaşamın her alanını vurduğunu söyleyen çarşı esnaflarından Mehmet Emin Nar ise, üretici ve halkın içerisinde bulunduğu durumu şu sözlerle dile getirdi: “İnsanlar eskisi gibi tarım ve hayvancılık yapamıyor. Önceden peynir fiyatı çok uygundu ama şimdi bunu söylemek mümkün değil. Nereden nereye geldik. Biz halk olarak sorunumuzu, sıkıntımızı kime anlatacağız? Özellikle belirtiyorum, bu devlet insanlara yardımcı olsun. Devletin insanlara kolaylık sağlanması lazım, insanlara el uzatması gerekiyor. İnsanların artık rahat nefes alması gerekiyor” 
 
Ekonomik kriz yüzünden insanların bunalıma girmiş durumda olduğunu da belirten Nar, “Bu garibanlar ne yapacak? Olay yalnızca peynir değil. Bu sıkıntı meyve, sebze için de geçerlidir. Her gün artışlar yaşanıyor. Et kilosu 45 TL’ye çıkmış. Acaba bu artışların sebebi nedir? Bunun muhasebesini yapmak gerekiyor” diye konuştu.