DİSK: Türkiye’nin gerçek bir yargı reformuna ihtiyacı vardır

img

İSTANBUL - “Yargı Reformu” ile ilgili yazılı açıklama yapan DİSK, Türkiye’nin gerçek bir yargı reformuna ihtiyacının olduğunun belirtti. 

 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Yönetim Kurulu, AKP tarafından Meclis'e sunulan “Yargı Reformu Paketi”ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Türkiye’deki yargı krizi bir yasa teklifi ile düzelebilecek halde de değildir” denildi. 
 
Yargı Reformu Kanun Teklifinin, düşünce özgürlüğü, basın özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü gibi tartışmaların yaşandığı bir dönemde gündeme geldiği belirtilen açıklamada “Ülkemizin içinden geçtiği ağır kriz koşullarında, başta biz emekçiler olmak üzere, toplumun siyasal, ekonomik, sosyal hak arayışları, kolluk kuvvetlerinin şiddeti ve yürütmeyle adeta bütünleşmiş bir yargı aygıtını karşısında buluyor. Bağımsızlığını ve tarafsızlığını yitirmiş yargı erkine ilişkin sorunlar ile bu sorunları doğuran nedenler düzeltilmeden, bir ‘yargı reformu’ndan söz edilemeyeceği açıktır” ifadelerine yer verildi. 
 
‘HAKLARININ İADESİNİ BEKLEMEKTEDİR’
 
İşçilerin haklarını aramak için açtığı davaların, kanun yolları dahil 5-6 yıldan önce sonuçlanmadığı vurgulanan açıklamada, “Teklif ile OHAL KHK’ları sonucu haklarında hukuka uygun bir soruşturma olmaksızın işinden atılan binlerce kişinin yaşadığı ağır mağduriyet sonlandırılmamaktadır. Haklarında hiç ceza davası açılmayan, açılsa da takipsizlik kararı verilen ya da beraat edenler dahil OHAL mağdurları, haklarının iadesini beklemektedir” denildi. 
 
‘HUKUK SİSTEMİ YENİDEN DÜZENLENMELİDİR’
 
Yasa teklifinin hazırlanış yöntemi, kapsamı ve içeriği açısından bir “reform” olarak nitelenemeyeceğine işaret edilen açıklamada, “Türkiye’deki yargı krizi bir yasa teklifi ile düzelebilecek halde de değildir. Türkiye’nin gerçek bir yargı reformuna ihtiyacı vardır. Bugün ihtiyaç olan, bütün toplum kesimlerinin katılacağı bir süreçte, Anayasa’dan başlamak üzere hukuk sisteminin, toplumun yararına, insan haklarını temel alan, eşitlikçi, yargılama faaliyetini yürütecek unsurların tam anlamıyla bağımsızlık ve tarafsızlıklarını sağlayacak ve koruyacak biçimde en temelden, yeni baştan düzenlenmesidir” ifadeleri kullanıldı.