İstanbul KHK’lılar Platformu: Kazanana kadar mücadeleye devam

img
İSTANBUL- İstanbul KHK’lılar Platformu, “Büyük KHK buluşması” için gittikleri Ankara girişinde engellenmelerine tepki göstererek, "Kazanana kadar mücadele edeceğiz" dedi. 
  
İstanbul’dan Ankara’ya “Büyük KHK buluşması”na katılmak için gittikleri Ankara'ya girişleri engellenen İstanbul KHK’lılar Platformu, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantının olduğu salona “KHK ölümdür ölümü durdurun, KHK’lıların seyahat özgürlüğü engellenemez” yazılı bir pankart asıldı.
Zeytinburnu Belediyesi’nden ihraç edilen Kenan Güngördü, “Bu hukuksuzluğa artık son verilsin. 3 senedir arkadaşlarımız intihar ediyor, ölüyor” dedi. 
 
KHK ile ihraç edilen Yurdagül Demir de mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek, “Ne abluka ne polis ne de vali bizi durduramayacak” diye ifade etti. 
 
‘2 KEZ GBT YAPILDI’ 
 
Konuşmaların ardından basın metnini okuyan İstanbul KHK Platformu üyesi Emine Yüzgeç, 5 Ekim’de Ankara’da girişinde trafik polisleri tarafından durdurulduklarını ve daha sonra GBT’ye alındıklarını söyledi. Bir arkadaşlarının gözaltına alındığını dile getiren Yüzgeç, “Arkadaşımızın kapı numarası muhtarlık tarafından yanlış yazıldığı için orada gözaltına alındı. Bu olayın ardından tam gideceğimiz esnada Güvenlik Şube polisleri ikinci GBT’yi yaptılar. Ardından bize ‘artık arabalarınıza binip, İstanbul’a dönebilirsiniz’ dediler. Bunun üzerine biz kararı görmek istedik. Bize yazılı bir belge gösteremediler ve ısrarla otobüslere binmemiz gerektiğini söylediler. Bizler de bunun üzerine yürüyüşe geçtik” diye aktardı. 
 
‘MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK’ 
 
Yürüyüşe geçmeye başladıkları anda polisin önlerini kestiğini sözlerine ekleyen Yüzgeç, “Bizlere hakaret etmeye, tehdit edip itip kakmaya, çekim yaptığımız için telefonlarımızı elimizden alıp fırlatmaya başladı” dedi. Polis müdahalesi sırasında yanlarına Saadet Partisi avukatlarının geldiğini belirten Yüzgeç, “Polisle görüşerek yanımıza geldiler. Otobüsler Ankara Kazan gişelerine götürülmek istendi ve oraya Saadet Partisi milletvekili Abdülkadir Karaduman’ın geleceğini söyledi. Gel gör ki Kazan gişelerini geçip bilmediğiniz ıssız bir yere getirildik. Otobüsler polis eskortuyla bu alana getirildi” diye konuştu.  
Yüzgeç, İstanbul’a dönme kararı aldıklarını söyleyerek, “Polisin engellemelerine rağmen diğer platformlarımızdan kimileri Ankara’ya ulaşabildi ve buluşmayı gerçekleştirdiler. Sonucu kamuoyu ile paylaşıldı. Buz kırıldı yol açıldı. Artık ne yaparlarsa yapsınlar taleplerimiz etrafında kazanana kadar mücadelemiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.