En işlek çarşıda da işler kesat

img
İSTANBUL - Kurban Bayramı dolayısıyla yoğunluğun beklendiği İstanbul’un en işlek alışveriş merkezi Mısır Çarşısı’nda esnaf satış yapamamaktan, yurttaşlar ise alışveriş yapamamaktan yakındı. 
 
Geçmiş yıllarda bayram alışverişi yoğunluklarıyla göze çarpan yerlerde, Kurban Bayramı arifesi olmasına rağmen durgunluk yaşanıyor. Salgının yanı sıra ekonomik krizin de etkili olduğu durgunluğun göze çarptığı yerlerin başında ise, İstanbul’daki en işlek yerlerin başında gelen Eminönü Mısır Çarşısı geliyor. Geçen yıllara oranla hareketliliğin azaldığı çarşıda hem esnaf hem de yurttaşlar mevcut durumdan yakındı.  
 
‘FİYATLARI DÜŞÜRDÜK’
 
Esnaf İbrahim Tektaş, daha önceki yıllarda bayram alışverişinin yoğun olduğunu, bu yıl ise hem salgından hem de ekonomik krizden kaynaklı satış yapamadıklarını söyledi. Tektaş, “İş yok, halkta para yok. Herkes evde yatmak zorunda. Bu bayram hem esnaf hem de yurttaşlar olarak sıkıntıdayız.  Halkın alışveriş yapması için fiyatları indirmek zorunda kaldık. Kilosunu 15 TL’ye sattığımız lokumu 10 TL’ye indirdik. İnsanlarda para yok. Neyle alışveriş yapsınlar? Bir hafta çalışıyoruz. Kaç hafta evde yatmak zorunda kalıyoruz. Herkes sıkıntıda” diye yakındı.
 
‘ZARURİ İHTİYAÇLARIMIZI ALIYORUZ’
 
Bayram alışverişine çıkan Hüseyin Koç, bütçelerine göre alışveriş yapabildiklerini belirterek, “Fazla bir şey alamadım. Birkaç zaruri ihtiyaç vardı onları almaya geldim. Daha önceki yıllarda günler öncesinde alıverişe çıkardık. Ancak şuanda karın tokluğuna çıkıyoruz. Asgari ücretle çalışan biriyim. Geçinemiyorum. Bu durumda asgari ücretin en az 3 bin 500 gibi bir şey olması gerekiyor. Çarşı da yıllar önceki orana göre baya sakin. Daha önce 10 TL aldığımız şeyi şimdi 30 TL alıyoruz. O nedenle bende bir şey alamadım” dedi. 
 
30 YILLIK ESNAF: BÖYLE DURGUNLUK GÖRMEDİM
 
30 yıllık esnaf Zafer Ayvat ise, piyasanın eskiye oranla baya durgun olduğuna işaret ederek, “Alım gücü zaten yoktu. Salgınla birlikte bu durum daha kötüye gitti. Alım gücü çok düşük. Piyasanın hareketlenmesi gerekir. İş hayatının hızlandırılması lazım. Samimi söylüyorum. 30 yıllık esnafım o kadar krizler gördüm. Bu yıl kadar durgun bir süreç görmedim” dedi. 
 
‘UCUZ OLANI ALDIM’
 
Bayram alışverişi yapan Azize Kayacan da, fiyatı ucuz olan şeyleri alabildiğini paylaşarak, “Emekli maaşıyla ne alabiliriz ki. 6 tane torunum var. 10 TL’den her birine bir parça alsam 60 TL eder. 2 günlük yemek param. Bayramda parasız kaldım. Daha önce dilediğim gibi bayram alışverişi yapıyordum, üstüne param da kalıyordu. Şimdi ayın ortası gelmeden parasız kalıyorum.  Bir iki parça bir şey 200 TL’ye aldım. Karnımızı doyuracak kadar alışveriş yapabiliyoruz” diye konuştu.