Piwiya Nikulsor Bismil'de görüldü

img
DİYARBAKIR – Dicle Vadisinde baraj suyunun yavaş yavaş yükselmesiyle yaşam alanı tehlikeye giren ve Yukarı Mezopotamya'da nadir görülen kuş türlerinden olan Piwiya Nikulsor, Bismil ilçesi Ambar mevkiinde görüldü. 
 
Tüm tepkilere rağmen Dicle Vadisi'ni yok edecek olan Ilısu Barajı'nda su tutma işlemleri devam ediyor. Barajın tam kapasite su tutulması durumunda vadi boyunca birçok canlı türünün yaşam alanı ise yok olacak. Vadi boyunca yaşayan türlerin koruma altına alınması için herhangi bir çalışma yapılmazken, su tutma işlemleri ile vadide yaşam alanları tehlikeye giren kuş türlerinden biri de nadir bulunan Piwiya Nikulsor. 
 
Latince Vanellus İndicus, Türkçede ise Büyük Kız Kuşu/Kızıl İbibikli Kız Kuşu olarak anılan Piwiya Nikulsor, Mezopotamya'da nadir bulunan kuş türleri arasında. Kanatları siyah ve açık kahverengi olan kuşun, kanat uçları pembe, kafası, göğsü ve boynun ön kısmı siyah, gaga ucu kısa, kuyruğu ve ayakları ise siyah. 
 
İLK KEZ 2011'DE FOTOĞRAFLANDI
 
Görenlerin hayran kaldığı Piwiya Nikulsor’un yaşam alanları, ağırlıklı olarak ise Mezopotamya, Batı Asya, Hindistan ve Türkiye’de bulunuyor. Yukarı Mezopotamya'da Piwiya Nikulsor’u ilk olarak fotoğraflayan doğa fotoğrafçılarından Dûrzan Cîrano oldu. 2011 yılında çektiği fotoğrafın ardından Cîrano, geçtiğimiz haftalarda Piwiya Nikulsor’u Bismil'in Ambar mevkiinde fotoğrafladı. 
 
'TÜRLER KORUMA ALTINA ALINMALI'
 
Daha önce Dicle Nehri'nin yukarı kısımlarında görülmeyen kuş türünün ilk kez görüşmesine ilişkin Cîrano, "Onu 2011'de fotoğrafladığım anın heyecanını yeniden yaşadım. Ama bu kuşu burada görmek beni bir yandan üzdü, çünkü yükselen sular nedeni ile yaşam alanları tehlikeye girmiş olabilir. Bunun araştırılması gerektiğini ve türlerin koruma altına alınması gerekiyor" diye belirtti. 
 
Dicle Nehri'nin kimi noktalarında oluşan gölet ve yükselen baraj suyu nedeniyle kuşların batıya doğru göç edeceği tahmin ediliyor.