'Orman yangınlarında ağaçlardan çok ekosistem yok oluyor'

img

İZMİR - "Ormanlarımızı Bekleyen Tehlikeler" konulu panelde konuşan Orman Yüksek Mühendisi Kenan Öztan, "Orman yangınlarında ağaçlardan çok  eko sistem yok oldu. Ormanlar sadece yangınlarla tahrip edilmedi" dedi.

Ege Çevre ve  Kültür Platformu (EGEÇEP), "Ormanlarımızı Bekleyen Tehlikeler" konulu panel düzenledi. Bayraklı İlçesinde bulunan Tepekule Ege Salonu’nda düzenlenen panelin moderatörlüğünü Alime Yalçın Mitap'ın yaparken, Orman Yüksek Mühendisi Yücel Çağlar, Orman Yüksek Mühendisi Kenan Öztan, Orman  Yüksek Mühendisi Mahir Yücel Keskin konuşmacı olarak katıldı.

Sunum ve slayt gösterimiyle başlayan panelde, yangınlar, madencilik ve bilinçsiz ağaçlandırma konuları tartışıldı.

'ENDÜSTRİYEL AĞAÇLANDIRMA YAPTILAR'

Özel ağaçlandırma konusunda dair bilgilendirme yapan Mahir Yücel Keskin, orman alanlarını özeleştirmeye açmak ve hazine alanlarının ağaçlandırması anlamına geldiğini belirtti. Ülkede yükselen ve özellikle kıyı kesimlerde koyların özel ağaçlandırma alanları haline geldiğine dikkat çeken  Keskin, "Bodrum'un Türkbükü, köyünde yapılması planlanan ağaçlandırma alanlarını ziyaret eden Kaymakam'ın  ilk lafı 'Burada şahane bir site kurulur' olmuştu. Bu mevcut  anlayışı gösteriyor. Son yıllarda endüstriyel ağaçlandırma diye bir ek yaptılar.  Orman arazilerinde  eko sistemleri bozulmuş alanlarda  fabrika sahipleri özel ağaçlandırma projelerini yapıp saha bunu gerçekleştiriyorlar. Bunun için her hangi bir şart aranmıyor" dedi.

'ÖNEMLİ OLAN AĞAÇ SAYSI DEĞİL  EKOSİSTEMDİR'

Orman yangınları konusunda ağaçlardan çok  ekosistemin yok olduğuna işaret eden Ahmet Kenan Özmen de, ormanların sadece yangınlarla tahrip edilmediğine dikkat çekti. Maden sahası yapılacak yerlerin tahribat  boyutuna değinen Özmen, "Çanakkale, Akhisar barajına akacak olan siyanürle altın arması barajı kirletecek ve Çanakkale'dekini içeme suyu yüzde 80'nini biradan temib ediyor. Her yerden doğaya karşı ciddi saldırılar var ve buna yönelik direnişlerin var. Orman genel müdürlüğünün kayıtlarına göre  ormanlık dışı alanlara tahsis edilen alan miktarının  675 bin hektar olarak belirtildi. Devlet Ormanlar konusunda bir küçülmeye gidiyor. Özellikle İzmir'de çıkan orman yangınları konusunda bir  küçülmeye gitti" diye belirtti.

'KAPİTALİMİZ SATAMADIĞI AĞACIN GÖLGESİNİ KESER'

Türkiye'de kapitalist sermayenin 2000 yılından beri inşaat sektöründe birikim sağladığına dikkat çeken Yücel Çağlar ise, "Kapitalimiz, satamadığı ağacın gölgesini keser. Bunun için de arazi gerekir. Devlet ait 20 bin ek yerleşmeyle araziye acilen alanlar var. Bunlar  yasaya aykırı düzenlemeler getirilerek yapılıyor. Biz artık tek ağacı  görmeyi bırakıp ormanları  görmemiz gerekir. Mücadeleyi soyutluyoruz. Bir bütün olarak ele alamıyoruz” ifadelerini kulandı.

Panel  soru cevap şeklinde devam etti.